Czy przy dostawie nieruchomości - zespołu pałacowow-parkowego - można zastosować zwolnienie od (...)

Czy przy dostawie nieruchomości - zespołu pałacowow-parkowego - można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług?

Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Podatnik przeznaczył do sprzedaży nieruchomość zabudowaną - budynek pałacowy, wybudowany w 1871 r. oraz budynek lodowni, usytuowane w parku krajobrazowym o powierzchni 6.6400 ha, założonym na przełomie XIX i XX wieku. Cały zespół pałacowo-parkowy jest obiektem zabytkowym, objętym ochroną konserwatorską i wpisanym do rejestru zabytków. Zdaniem podmiotu sprzedaż ww. nieruchomości jest zwolniona z podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W myśl art. 43 ust. 2 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się: #61485; budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat; #61485; pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Ustawodawca jednak ograniczył prawo do korzystania ze zwolnienia z podatku VAT w przypadku sprzedaży używanych budynków. Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:#61485; miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; #61485; użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Porady prawne

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż sprzedaż używanych budynków, budowli i ich części korzystać może ze zwolnienia z VAT pod warunkiem spełnienia określonych przez ustawodawcę wymogów. Aby uznać budynek za używany musi upłynąć pięć lat licząc od końca roku, w którym zakończono budowę obiektu. Nie jest przy tym istotne, aby budynek był faktycznie używany przez sprzedającego. Obiekt ten może być np. przedmiotem najmu. W celu uznania budynku za towar używany w rozumieniu ustawy i do którego dostawy można w zastosować zwolnienie z VAT w momencie jego nabycia (lub budowy) podatnikowi nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Przy sprzedaży gruntów zabudowanych, podstawę opodatkowania ustala się na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, który stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, nie wyodrębnia się z podstawy opodatkowania wartości gruntu. W konsekwencji, gdy z obniżonej stawki VAT korzysta sprzedawany obiekt budowlany, to taką samą stawkę należy zastosować do sprzedaży gruntów, na którym obiekt jest posadowiony. A więc jeżeli sprzedawany obiekt jest zwolniony z VAT jako towar używany, to grunt również korzysta ze zwolnienia z VAT. W związku z powyższym, jeżeli budynki zespołu pałacowo - parkowego spełniają kryteria towaru używanego, to całość dostawy nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika