Czy w takiej sytuacji Spółka ma obowiązek wykazywania w deklaracji VAT-7 przychodów uzyskiwanych (...)

Czy w takiej sytuacji Spółka ma obowiązek wykazywania w deklaracji VAT-7 przychodów uzyskiwanych w Norwegii, a jeżeli tak to czy w pozycji 21 deklaracji.

W dniu 2007.06.13 Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy z pismem o zajęcie stanowiska w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 3 stycznia 2007r.. Miedzy innymi świadczy usługi remontowo-budowlane na terenie Norwegii. Zgodnie z obowiązującymi w Norwegii przepisami Spółka zarejestrowała się tam i uzyskała norweski nr NIP. Podatek VAT z tytułu sprzedaży usług na terenie Norwegii oraz zakupów w tym celu tam dokonywanych jest rozliczany w Urzędzie Skarbowym w Norwegii. Ponieważ Spółka prowadzi również działalność w kraju, podatek VAT z tytułu sprzedaży na terenie kraju oraz z tytułu zakupów z nią związanych jest rozliczany w Urzędzie Skarbowym w Brodnicy.

Porady prawne

Pytanie Strony jest następujące.

Czy w takiej sytuacji Spółka ma obowiązek wykazywania w deklaracji VAT-7 przychodów uzyskiwanych w Norwegii, a jeżeli tak to czy w pozycji 21 deklaracji.

Zdaniem Spółki jeżeli podatek VAT od przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług na terenie Norwegii jest tam rozliczany, to przychód ten nie powinien być wykazywany w deklaracji VAT-7 rozliczanej w kraju.

W zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy wyjaśnia.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535 z póżn. zm.) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest położenie nieruchomości.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi remontowo-budowlane na terenie Norwegii. Usługi te związane są z nieruchomościami i miejscem opodatkowania tych usług jest miejsce położenia nieruchomości, czyli terytorium Norwegii. Tym samym świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Ponadto Spółka dla celów podatku VAT zarejestrowała się w Norwegii i tam rozlicza ten podatek

Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, iż zgodnie ze wzorem deklaracji VAT-7 stanowiącym załącznik Nr l do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), świadczenie przedmiotowych usług nie powinno zostać ujęte w deklaracji VAT-7 w poz. 21 - dostawa towarów oraz świadczenie usług, poza terytorium kraju (część C, wiersz 2). Jak wynika z objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7 i VAT-7K), stanowiących załącznik Nr 3 do rozporządzenia, w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt l ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Natomiast w tym przypadku prawo takie Spółce nie przysługuje gdyż podatek od świadczonych usług poza terytorium kraju Spółka rozlicza w Norwegii.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 2007.05.30 w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy informuje, że zajmie stanowisko w zakresie stosowanie przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych w odrębnym postanowieniu.

Wobec powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy Kontroli Skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 z póżn. zm.) na postanowienie niniejsze służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy w terminie 7 dni od daty jego odbioru.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika