Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

28.2.2007

Korekta podatku VAT na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PP/443-166/06/DM-15317

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PP/443-166/06/DM-15317
Autor:Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej
Słowa kluczowe: korekta podatku obniżenie podatku należnego sprzedaż nieruchomości środek trwały zwolnienia z podatku od towarów i usług
Kategoria:
Pytanie podatnika:Korekta podatku VAT na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r.

Strona 1 z 3
Z treści wniosku wynika, że Spółka w maju 2006 r. dokonała ulepszenia środka trwałego (hali produkcyjnej ? rok budowy 1972) w wysokości 120.000 zł netto. Wartość początkowa hali produkcyjnej po ulepszeniach wynosi 3.255.240,59 zł. W grudniu 2006 r. Spółka zamierzała dokonać sprzedaży przedmiotowej hali, która na mocy obowiązujących przepisów korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości czy w świetle przepisów ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. dokonując odliczenia od ulepszenia ww. środka trwałego w 2006 r., wykorzystywanego do momentu sprzedaży do działalności opodatkowanej zobowiązana jest do dokonania korekty powyższego odliczenia w związku z jego sprzedażą, która na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 wyżej cyt. ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia

i jakiego okresu rozliczeniowego winna dotyczyć korekta deklaracji podatkowej?

Zdaniem Spółki, w świetle art. 91 ust. 7 ustawy o VAT winna ona dokonać korekty odliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym dokonano sprzedaży.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym oraz po analizie przepisów prawa podatkowego mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ilekroć w ustawie o podatku od towarów i usług jest mowa o sprzedaży należy przez to rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 wyżej cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast stosownie do art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści wniosku wynika, że sprzedaż nieruchomości (hali produkcyjnej ), w której poniesione wydatki na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym nie przekroczyły 30% jej wartości początkowej ta podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie ww. przepisów art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 ustawy.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 3
  • 8
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Sprzedaż przedsiębiorstwa a korekta VAT

    Dokonano sprzedaży przedsiębiorstwa wraz z zapasami surowców i materiałów. Transakcja, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług, (...)

  • VAT na fakturze w walucie obcej

    Kontrahent wystawił fakturę, w której zarówno wartość netto, jak i podatek wykazał w walucie obcej. Zgodnie z odpowiedzią na Waszej stronie na pytanie z dnia 20.10.2010 (...)

  • Korekta podatku należnego

    W kasie fiskalnej błednie zaprogramowano dla jednego z towarów stawkę podatku VAT w wysokości 22%, zamiast 7%. Czy jest możliwa korekta podatku należnego za okres stosowania (...)

  • VAT od sprzedaży samochodu z firmy

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. 40 miesięcy temu kupiłem samochód osobowy w leasingu. Odliczyłem 60% VAT (6.000 zł). Samochód z leasingu wykupiłem (...)

  • Podatek VAT a prowadzenie działalności gospodarczej

    Czy każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobligowana do płacenia podatku VAT?

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane