Czy może wynająć do prowadzenia swojej działalności gospodarczej od przedsiębiorstwa męża samochód (...)

Czy może wynająć do prowadzenia swojej działalności gospodarczej od przedsiębiorstwa męża samochód ciężarowy oraz część magazynu i czy wydatki związane z wynajęciem może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktur VAT wystawianych przez przedsiębiorstwo męża oraz czy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikająca z przedmiotowych faktur z uwagi na fakt, że towary te będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej.

W dniu 19.04.2007r. do tut. organu podatkowego wpłynęło pismo Pani ... stanowiące zapytanie w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), o interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie ? w następującym stanie faktycznym.

Z treści złożonego pisma wynika, że wnioskodawczyni zamierza rozpocząć działalność gospodarczą na swoje nazwisko w zakresie handlu sprzętem ogrodniczym. Działalność ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W początkowym okresie zamierza wynająć samochód ciężarowy powyżej 3,5tony oraz część lokalu magazynowego od przedsiębiorstwa prowadzonego przez męża. Zarówno samochód jak i lokal magazynowy stanowią składniki majątku przedsiębiorstwa męża i znajdują się w ewidencji środków trwałych, od których odliczony był podatek VAT. Jednocześnie wskazała, że między nią a małżonkiem występuje małżeńska wspólność majątkowa, natomiast magazyn i samochód ciężarowy nabyte zostały za pieniądze pochodzące z tej wspólnoty. Podała nadto , że samochód będzie używany po połowie w jej działalności i działalności męża. W zaistniałych okolicznościach wnioskodawczyni wniosła zapytanie czy może wynająć do prowadzenia swojej działalności gospodarczej od przedsiębiorstwa męża samochód ciężarowy oraz część magazynu i czy wydatki związane z wynajęciem może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktur VAT wystawianych przez przedsiębiorstwo męża oraz czy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikająca z przedmiotowych faktur z uwagi na fakt, że towary te będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Zdaniem wnioskodawcy, brak jest przeszkód aby wydanie towarów na podstawie umowy najmu zawartej pomiędzy czynnymi podatnikami VAT odrębnie prowadzącymi działalność gospodarczą stanowiło dostawę towarów w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, która będzie opodatkowana stawką 22%. Zapłacony podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej najem omawianych środków trwałych będzie podlegał odliczeniu od podatku należnego zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, natomiast poniesione nakłady na wynajem lokalu i samochodu będą stanowiły koszty prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, albowiem składniki te stanowią majątek przedsiębiorstwa męża i w ramach jego działalności zostały nabyte i wybudowane a następnie wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Porady prawne

Organ podatkowy odnosząc podany stan faktyczny do stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania interpretacji stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

W art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust 4, art. 120 ust 17 i 19 oraz art. 124. Jednakże obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż małżonkowie pozostają we współwłasności majątkowej małżeńskiej (wspólność ustawowa). Omawiane składniki zostały nabyte w trakcie trwania małżeństwa, weszły zatem do wspólności majątkowej małżeńskiej. Wobec tego pomimo faktu, iż składniki zostały wpisane do ewidencji środków trwałych jednego z małżonków to nie zmieniło to charakteru własności. Zatem zakupiony samochód jak i wybudowany budynek jest także własnością wnioskodawczyni.

Zgodzić się należy z prezentowanym przez stronę poglądem, iż brak jest przeszkód natury prawnej aby między dwoma podmiotami gospodarczymi, które pozostają w związku małżeńskim dopuszczalne było zawieranie umów o świadczenie usług. Jednakże czym innym jest świadczenie usług między podmiotami gospodarczymi a czym innym korzystanie odpłatne z majątku, którego podatnik jest współwłaścicielem. Autonomia prawa podatkowego nie uzasadnia działania wbrew zasadom prawa cywilnego. Stosownie do treści art. 140 k.c. właściciel ma uprawnienie w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego do korzystania z rzeczy. Powyższe odnosi się również do współwłaściciela. Istotą współwłasności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej jak i umownej jest to, iż każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że brak jest uzasadnienia dla konstruowania umów, których przedmiotem jest odpłatne korzystanie z majątku, którego strona jest współwłaścicielem. Tym samym brak jest podstaw do ponoszenia przez stronę wydatków związanych z korzystaniem z majątku, którym strona jest właścicielem. Dlatego też nieprawidłowym jest stanowisko wnioskodawcy, iż przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z faktur VAT z tytułu najmu w sytuacji, gdy umowa najmu jest nieskuteczna prawnie albowiem w tym przypadku nie może mieć zastosowania stosunek zobowiązaniowy wynikający z umowy najmu.

Niniejsza interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku w terminie 7 dni od daty jego doręczenia


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika