Według jakiej stawki VAT opodatkować usługi wynajmu pomieszczeń na cele mieszkalne ?

Według jakiej stawki VAT opodatkować usługi wynajmu pomieszczeń na cele mieszkalne ?

P O S T A N O W I E N I E
Działając na podstawie art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw / Dz.U z 2006 Nr. 217 poz. 1590 / oraz na podstawie art. 216 § 1 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U z 2004 r. Nr. 54 poz. 535 ze zm./ według jakiej stawki VAT opodatkować usługi wynajmu pomieszczeń na cele mieszkalne ?.

Porady prawne

Uznaje stanowisko Strony za prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

U Z A S A D N I E N I E
Jak stanowił art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym .W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

W dniu 29 czerwca 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego .

Zgodnie z art. 4 .1 cyt. wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 , w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka jest właścicielem budynku położonego przy ul. ......... , który został zakupiony od Urzędu Miasta z zamiarem przeniesienia siedziby spółki .Decyzją Burmistrza uzyskano zgodę na zmianę sposobu użytkowania części budynku na cele mieszkalne i zgłoszono nowy rodzaj prowadzonej działalności .

Stanowisko podatnika.
Wystawiając faktury za najem pomieszczeń mieszkalnych dla lokatorów spółka stosuje dla celów podatku VAT załącznik Nr. 4 symbol PKWiU ex 70.20.11? usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek ? jako zwolnione od podatku . Czy mamy prawo traktować świadczone usługi wynajmu pomieszczeń na cele mieszkalne jako zwolnione z podatku VAT ? .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje. Zgodnie z art 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają : odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju .

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług o których mowa w art.5 ust.1 pkt. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osobo fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , które nie stanowi towaru w rozumieniu art. 7 ustawy . Dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług , towary i usługi zidentyfikowane są przy wykorzystaniu klasyfikacji statystycznych , co oznacza , że określona przepisami klasyfikacja statystyczna jest istotna z punktu widzenia określenia prawidłowości stawki podatku VAT dla sprzedawanego towaru lub wykonanej usługi . Organy podatkowe w ramach swoich uprawnień nie są uprawnione do zajmowania stanowiska w przedmiocie dokonywania klasyfikacji statystycznej towaru lub wykonywanej usługi do danego grupowania , w związku z czym nie ponoszą odpowiedzialności w kwestii prawidłowej klasyfikacji statystycznej . Odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanej czynności spoczywa na podatniku . Organem właściwym do wydania opinii w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznegow Łodzi .

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług / Dz. U Nr. 97 poz. 970 ze zm./ - zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. wyżej ustawy wynosi 22 % .

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy , usługi wymienione w załączniku nr. 4 do ustawy korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług . W wyżej wymienionym załączniku do ustawy jako zwolnione od podatku VAT pod poz. nr. 4 wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek , z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe / PKWiU ? ex 70.20.11/ .

Z powyższego przepisu wynika , że usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek , polegające na wynajmie lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe , są zwolnione od podatku od towarów i usług . Podatnik w swoim wniosku oświadczył , iż świadczone przez niego usługi wynajmu lokalu są sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 70.20.11 . Przyjmując iż stanowisko podatnika co do zakwalifikowania usług wynajmu lokalu mieszkalnego na podstawie umowy najmu do celów mieszkaniowych do grupowania PKWiU 70.20.11 jest poprawne , należy uznać stanowisko wnioskodawcy w omawianej kwestii za właściwe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu skarbowego informuje , że w przypadku uzyskania z UrzęduStatystycznego opinii o zakwalifikowaniu świadczonych usług do innego symbolu PKWiU należy ponownie zwrócić się o interpretację , gdyż powyższa interpretacja odnosi się tylko do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku , czyli tylko do usług z symbolu ex 70.20.11.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Strony przedstawione w piśmie należy uznać za prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego .

Jednocześnie tut organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika