1) Czy można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych za (...)

1) Czy można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych za leasing nieruchomości (z części kapitałowej i odsetkowej)?
2) Czy można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych za leasing prawa wieczystego użytkowania gruntów?
3) Czy można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych na podatek od nieruchomości?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60, tekst jednolity), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.09.2005 r. (data wpływu: 27.09.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 24.10.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko:
- odnośnie zapytania: nr 1 t. j.
- czy można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych za leasing nieruchomości (z części kapitałowej i części odsetkowej)
jest prawidłowe
- odnośnie zapytania nr 2 t. j.
- czy można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych za leasing prawa użytkowania wieczystego gruntów
nie jest prawidłowe
- odnośnie zapytania nr 5 t. j.
- czy można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych na podatek od nieruchomości (w ramach refakturowania tego podatku przez właściciela nieruchomości)
nie jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W swoim piśmie firma ................ wystąpiła o potwierdzenie stanowiska dot. podatku od towarów i usług dla trzech niżej przedstawionych sytuacji zawartych w pytaniach nr 1, nr 2 i nr 5.
PYTANIE NR 1
Spółka zawarła umowę z firmą ................................................................. na leasing finansowy nieruchomości (budynków i budowli). Leasingodawca wystawia faktury VAT, w których jako odrębne pozycje wykazuje część kapitałową i część odsetkową raty leasingowej.
Stanowisko Spółki:
Spółka uważa że ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur za leasing nieruchomości zarówno od części kapitałowej jak i od części odsetkowej.

Stanowisko Naczelnika tut. Urzędu:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 2 w/w ustawy:
'Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: .... towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;'.
Biorąc powyższe przepisy pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego uważa, że Spółce przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur za leasing nieruchomości wystawianych przez leasingodawcę - z części kapitałowej i odsetkowej.

PYTANIE NR 2
Spółka zawarła umowę leasingu, której przedmiotem oprócz nieruchomości jest prawo wieczystego użytkowania gruntów. Finansujący wystawia Spółce odrębne faktury za prawo wieczystego użytkowania gruntów. W fakturach tych jako odrębne pozycje wykazywane są część kapitałowa i odsetkowa raty leasingowej.
Stanowisko Spółki:
Spółka uważa, że nie przysługuje jej prawo do do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur, o których mowa wyżej.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy:
'Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: .... towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;'.
Jednak art. 88 ust. 3 mówi, że przytoczony wyżej:
'przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:
1) wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów'.
Kwota za leasing prawa wieczystego użytkowania gruntów w części stanowiącej spłatę wartości gruntów równej wydatkom na ich nabycie - nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Jednak zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt. 1 ustawy - Spółce przysługuje prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury za leasing prawa wieczystego użytkowania gruntów.

PYTANIE NR 5
Zgodnie z treścią umowy leasingowej Spółka zobowiązana jest do ponoszenia kosztów związanych z przedmiotem leasingu, w tym podatku od nieruchomości.
Leasingodawca obciąża Spółkę kosztami podatku wystawiając fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 22%.
Stanowisko Spółki:
Spółka uważa, że nie może pomniejszyć podatku należnego o podatek naliczony wynikający z w/w faktury.
Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:
Podatek od nieruchomości nie jest wymieniony jako towar lub usługa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami).
Nie jest więc objęty obowiązkiem podatkowym w podatku od towarów i usług.W związku z tym faktury na zwrot podatku od nieruchomości wystawione zostały w trybie art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług.
Art. 108 ustawy mówi:
'W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.'
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2:
'Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy:
... transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana na fakturze nie została uregulowana'.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu można pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktury na podatek od nieruchomości - pod warunkiem, że kwota wykazana na fakturze została uregulowana.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
? nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej
? w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika