Jaką stawką podatku VAT opodatkowana będzie inwestycja w zakresie budowy budynku mieszkalno-użytkowego (...)

Jaką stawką podatku VAT opodatkowana będzie inwestycja w zakresie budowy budynku mieszkalno-użytkowego ?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie na złożone w dniu 24.05.2004 r., i uzupełnione w dniu 01.06.2004 r., zapytanie dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług realizacji inwestycji w zakresie budowy budynku mieszkalno-użytkowego, informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Porady prawne

Ustawa o podatku od towarów i usług, do robót w zakresie budownictwa wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej po 1 maja 2004 r. wprowadza dwie stawki podatkowe, stawkę podstawową w wysokości 22% na mocy art. 41 ust. 1 oraz stawkę obniżoną w wysokości 7%. W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy o VAT w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. stawka obniżona obowiązuje w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (opodatkowane stawką 7%), rozumie się inwestycje w zakresie tych obiektów, jak również ich remonty.

Na gruncie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.), przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Natomiast budynki, to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Cytowane rozporządzenie wprowadza również podział budynków na mieszkalne oraz na niemieszkalne. Przez budynki mieszkalne rozumie się obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej (całkowita powierzchnia użytkowa budynku w rozumieniu w/w rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1999r.) jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Natomiast budynki niemieszkalne to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych.

Zasady klasyfikacji budynków według PKOB są bardzo istotne, gdyż w zależności od tego, czy sprzedaży będzie podlegał jeden obiekt jako całość (jednemu właścicielowi), czy też będą jej podlegały poszczególne części tego obiektu (wielu właścicielom), wpłynie to na obowiązującą przy ich sprzedaży stawkę podatku VAT.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Spółka realizuje inwestycję budowy budynku ?mieszkalno-użytkowego?, w którym lokale mieszkalne budowane są łącznie z użytkowymi. Według informacji zawartej we wniosku budynek, o którym mowa ma ok. 2000 m#178;, a powierzchnia lokali użytkowych wynosi ok. 300 m#178;. Jednak z wniosku nie wynika, jaka jest całkowita powierzchnia użytkowa budynku.

Uwzględniając powyższe zasady klasyfikowania budynków, jeśli budowany przez Spółkę budynek ?mieszkalo-użytkowy? jest budynkiem mieszkalnym i będzie stanowił dostawę jako całość jednemu nabywcy, to cała inwestycja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%, natomiast w przypadku dostawy poszczególnych części w/w budynku dla wielu odbiorców, zachodzi konieczność kwalifikacji tych poszczególnych części na mieszkaniowe i użytkowe, z podziałem na stawki VAT, tj. dla części mieszkalnej ? 7%, a dla części użytkowej ? 22%.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż dostawa tego typu obiektów budowlanych (pod warunkiem, że właściwy organ sklasyfikuje ten obiekt jako budynek mieszkalny i dostawa będzie dokonywana dla jednego nabywcy) będzie korzystała z preferencyjnej stawki 7%, na mocy cytowanego powyżej art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Błędnym natomiast jest rozumowanie przyjęte przez Spółkę, iż w związku ze społecznym charakterem tejże inwestycji, będzie ona korzystać ze stawki 7% na mocy art. 41 ust. 12 w/w ustawy o podatku VAT, odsyłającego do poz. 161 załącznika Nr 3, gdyż artykuł ten wchodzi w życie od 1 stycznia 2008r. (art. 176 pkt 4 ustawy).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika