Czy sprzedaż samochodu używanego w działalności gospodarczej zwoniona jest od opodatkowania podatkiem (...)

Czy sprzedaż samochodu używanego w działalności gospodarczej zwoniona jest od opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3 listopada 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży samochodu używanego w działalności gospodarczej - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
Pismem z dnia 3 listopada 2005 r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Podatnik w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabył 15.09.2004 r. samochód używany z homologacją ciężarową (kratka) marki Renault Scenic - rok produkcji 2002 za kwotę brutto 49.000,-zł., , w tym VAT wynoszący 8.836,06zł. Samochód nie spełniał obowiązującego wówczas warunku ładowności wg. tzw. Wzoru Lisaka w związku z czym odliczono 50% wartości podatku tj. 4.418,03zł. W miesiącu listopadzie 2005 r. podatnik planuje sprzedać przedmiotowy samochód lecz nie jest to związane z likwidacją działalności.
Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży przedmiotowego samochodu.
Podatnik stoi na stanowisku, iż w związku z faktem spełnienia kryteriów zwolnienia wynikającego z § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku VAT i związanego z nim art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT transakcja sprzedaży przedmiotowego samochodu zwolniona jest od opodatkowania podatkiem VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.
Ponieważ samochód osobowy jest sprzedawany po okresie użytkowania przekraczającym pół roku - sprzedawany towar należy uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami). W takim właśnie przypadku zastosowanie znajduje § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zmianami). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Biorąc pod uwagę fakt, iż ww. samochód spełnienia kryteria zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy stwierdzić że stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika