Czy prawidłowe w opisanej sytuacji jest naliczanie w stosunku do czynności odsprzedaży usługi przesłania (...)

Czy prawidłowe w opisanej sytuacji jest naliczanie w stosunku do czynności odsprzedaży usługi przesłania realizowanej w rzeczywistości przez inny podmiot (Pocztę Polską) podatku od towarów i usług w stawce podstawowej (22%), czy też w opisanej powyżej sytuacji refakturowania kosztów usługi obcej - zastosowanie przypisanego do tej usługi numeru PKWiU 64.11 i zwolnienia od podatku VAT wynikającego z treści załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 30 listopada 2005 r., uzupełnionego w dniach 23 grudnia 2005 r., 2 stycznia 2006 r. i 17 stycznia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 28 listopada 2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek uzupełniony w dniach 23 grudnia 2005 r., 2 stycznia 2006 r. i 17 stycznia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.
We wniosku zawarto pytanie: 'czy prawidłowe w opisanej sytuacji jest naliczanie w stosunku do opisanej czynności odsprzedaży usługi przesłania realizowanej w rzeczywistości przez inny podmiot ( Pocztę Polską) podatku od towarów i usług w stawce podstawowej (22 %), czy też w opisanej powyżej sytuacji refakturowania kosztów usługi obcej - zastosowanie przypisanego do tej usługi numeru PKWiU 64.11 i zwolnienia od podatku VAT wynikającego z treści załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług'?.

Z treści pisma wynika, że jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje Pan sprzedaży towarów przemysłowych za pośrednictwem internetowego serwisu, dostarczając je następnie w systemie wysyłkowym na teren kraju. W realizacji dostawy towaru do klienta korzysta Pan z usług Poczty Polskiej - jako przewoźnika. Klient kupując towar, wybiera formę płatności:
- wysyłka za pobraniem pocztowym (opłata przy odbiorze),
- wysyłka po wpłacie na konto (klient wpłaca pieniądze na konto).

W obu przypadkach do ceny towaru doliczany jest koszt przesyłki, który zostaje przez Pana zapłacony na poczcie (wysyłając paczkę za którą klient płaci przy odbiorze, również musi Pan zapłacić za koszt wysyłki na poczcie, koszt ten jest doliczany do całości pobrania). Poczta Polska nie posiada usługi wysyłki, która obciążałaby klienta za koszt paczki. W tej sytuacji jest Pan tylko 'przekazującym' pieniądze, w żaden sposób nie ponosi Pan z tego tytułu żadnych dochodów. Od Poczty Polskiej otrzymuje Pan faktury, które potwierdzają koszt wysyłek. Czynności opodatkowane są dokumentowane poprzez wystawienie nabywcom faktur VAT a od 02.01.2006 r. również paragonów). W treści wystawianych dokumentów sprzedaży uwidoczniona jest zarówno wartość sprzedawanego towaru i osobno koszt przesłania zakupionego towaru do nabywcy.
Od wartości towarów naliczany jest podatek od towarów i usług w stawce odpowiedniej dla danego towaru. Natomiast koszty przesłania towaru dla odbiorcy fakturowane są z zastosowaniem zwolnienia z podatku od towarów i usług. Usługi świadczone przez Pocztę Polską zostały zwolnione od podatku VAT. W opłatę pocztową nie jest wliczany żaden inny koszt, jest to dokładna kwota z faktury od Poczty Polskiej. W zawartej umowie z klientem wyraźnie jest określone, że usługa pocztowa jest wydzielona jako odrębny przedmiot fakturowania. Zaznaczyć przy tym należy, że de facto - koszt usługi przesłania towaru do klienta będzie przez Pana jedynie refakturowany - usługa ta nie stanowi przedmiotu Pana działalności i nie jest faktycznie przez Pana wykonywana. Dokonuje Pan jedynie odsprzedaży (bez doliczenia jakiejkolwiek marży czy wynagrodzenia w innej formie) usługi przesłania na rzecz klienta na podstawie zawartej uprzednio umowySprzedaży towaru wraz z dostawą loco siedziba nabywcy.
Zdaniem Pana, w wystawianych fakturach usługa pocztowa powinna być zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in.: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W art. 7 i art. 8 ustawy, ustawodawca określił co należy rozumieć przez odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Przy tym należy zauważyć, że ani ustawa o podatku od towarów i usług ani wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie regulują zagadnienia ?refakturowania'. Jest ono w praktyce stosowane w sytuacji, w której koszty niektórych usług, których odbiorcą jest podmiot inny niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę w ramach zawartych umów są przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. refaktury. Istotą refakturowania jest zafakturowanie odsprzedaży usług bez doliczenia jakiejkolwiek marży, przy zastosowaniu stawki podatku VAT właściwiej dla danego rodzaju usługi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się z podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W pozycji 2 tego załącznika zostały wymienione usługi świadczone przez pocztę państwową, sklasyfikowane do grupowania PKWiU 64.11. Oznacza to, że omawiane zwolnienie ma charakter przedmiotowo - podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową i nie dotyczy innych podmiotów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie uwzględnia Pan opłat pocztowych w cenie sprzedanego towaru. Nabywca płaci odrębnie za sprzedany towar i odrębnie za usługę dostawy.
Zatem, w świetle powyższego tut. organ stwierdza, że odsprzedaje Pan usługi pocztowe, które należy opodatkować 22% stawką podatku VAT.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania bęącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika