Czy świadczenie usług stołówkowych dla personelu szpitala jest zwolnione z podatku VAT?

Czy świadczenie usług stołówkowych dla personelu szpitala jest zwolnione z podatku VAT?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju stwierdza, że stanowisko Szpitala przedstawione we wniosku z dnia 07.09.2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych przez Szpital usług stołówkowych na rzecz swojego personelu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2006 roku do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika znak Ldz.: Nz 1606/06 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który uzupełniono pismem Ldz.:Nz1993/06 z dnia 15.11.2006r.

Jak stanowi przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podstawowym celem Strony jest udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych i promocja zdrowia. Zadania te są realizowane poprzez opiekę stacjonarną obejmującą rehabilitację medyczną w oddziale, rozpoznawanie i kompleksowe leczenie dysfunkcji narządu ruchu w ambulatoryjnej specjalistycznej opiece w poradni i punkcie wczesnej interwencji oraz w ośrodku dziennym. Opieką objęte są dzieci od 0 do 18 ? go roku życia. Świadczenia udzielane przez Podatnika są zwolnione z podatku VAT.

Jednocześnie Podatnik świadczy usługi stołówkowe na rzez swojego personelu. Posiłki przygotowywane są w stołówce, która jest częścią organizacyjną szpitala. Strona nie prowadzi sprzedaży posiłków na zewnątrz. Ponadto Szpital prowadzi usługi stołówkowe oraz usługi pobytu (zakwaterowania ) dla opiekunów przebywających w szpitalu z dziećmi. Osoby te ze względu na stan zdrowia bądź wiek dziecka są zobligowane przez lekarza do pobytu z dzieckiem na oddziale. Wynika to ze specyfiki działalności szpitala polegającej na leczeniu i rehabilitacji dzieci. Za pobyt i wyżywienie opiekunów pobierane są opłaty.

Dotychczas Podatnik naliczał podatek VAT w wysokości 7 % od usług stołówkowych świadczonych dla personelu jak również dla opiekunów przebywających z dziećmi w szpitalu oraz od usług zakwaterowania opiekunów dzieci.

W miesiącu wrześniu 2006 roku Podatnik wystąpił do Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie opinii statystycznej dotyczącej świadczenia ww. usług. Przy pismie znak: Ldz.:Nz1993/06 z dnia 15.11.2006r. została dołączona przez Stronę opinia Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi wydana w dniu 14.09.2006r., z której wynika , iż :

  • przygotowywanie posiłków w kuchni szpitalnej dla pacjentów i pracowników szpitala, pod warunkiem, że kuchnia nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szpitala mieści się w grupowaniu: PKWiU 85.11.1 ?Usługi świadczone przez szpitale?
  • przygotowywanie posiłków w kuchni szpitalnej dla osób z zewnątrz lub gdy kuchnia prowadzona jest przez odrębny podmiot gospodarczy mieści się w grupowaniu: PKWiU 55.51.10-00.00 ?Usługi stołówkowe?
  • zakwaterowanie opiekunów przebywających w szpitalu z dziećmi mieści się w grupowaniu: PKWiU 55.23.1-00.0 ?Usługi krótkotrwałego zakwaterowania, pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane?

Pytanie podatnika brzmi:

  • czy świadczenie usług stołówkowych dla personelu Szpitala jest zwolnione z podatku VAT oraz
  • czy świadczenie usług stołówkowych i usług pobytu dla opiekunów przebywających w Szpitalu z chorymi dziećmi jest również zwolnione z podatku VAT.

Podatnik uważa, że zarówno usługi stołówkowe świadczone dla personelu jak i usługi stołówkowe oraz usługi pobytu świadczone na rzecz opiekunów przebywających w szpitalu z dziećmi powinny być zwolnione z podatku VAT.

Tutejszy organ podatkowy dokonując oceny prawnej przedstawionego przez Stronę stanowiska dot. pierwszej części pytania stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zostały zwolnione od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 9 załącznika nr 4 do ustawy zostały wymienione należące do grupowania PKWiU 85 usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług przez Szpital pod odpowiedni symbol PKWiU.

Według opinii Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi wydanej w dniu 14.09.2006 roku prowadzenie stołówki przez szpital dla pacjentów i pracowników szpitala mieści się w grupowaniu PKWiU 85.11.1 - Usługi świadczone przez szpital, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szpitala.

Zatem uwzględniając wyżej cytowany przepis oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż usługi stołówkowe świadczone przez Szpital na rzecz swojego personelu zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 85 korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przy zachowaniu ww. warunków.

W związku z powyższym stanowisko Strony zawarte we wniosku w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczonych przez szpital usług stołówkowych na rzecz swojego personelu, na dzień wydania niniejszego postanowienia tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe.

Informuje się, że wniosek dotyczący drugiej części pytania zostanie rozpatrzony odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Postanowienie to na mocy art. 143 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienie Naczelnika Urzędu Skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika