Czy przychody z działalności wykonywanej osobiście w zakresie wyceny nieruchomości podlegają opodatkowaniu (...)

Czy przychody z działalności wykonywanej osobiście w zakresie wyceny nieruchomości podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy działalność ta przy wartości sprzedaży nieprzekraczającej 10.000 euro jest zwolniona od ww. podatku?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 07.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.03.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Pismem z dnia 07.03.2005 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w sprawie opodatkowania podatkiem VAT działalności wykonywanej osobiście w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego na podstawie umów o dzieło przy wartości sprzedaży nie przekraczającej 10.000,00 euro w roku poprzednim.

Na podstawie przedstawionych we wniosku informacji ustalono, że jest Pan rzeczoznawcą majątkowym. Zajmuje się Pan wyceną nieruchomości, czynności te wykonywane są na podstawie umowy o dzieło, w ramach działalności wykonywanej osobiście wymienionej w art. 13 pkt. 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem Pana w bieżącym roku ww. przychody zwolnione są od podatku VAT, wprzypadku gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednimroku podatkowym kwoty odpowiadającej 10.000,00 euro - zgodnie z art. 113 ust. 1ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535).
Tutejszy Organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Pana jest nieprawidłowe.

Dokonując oceny prawnej oparto się na niżej wymienionych przepisach.
W art. 15 ust. 3 ww. ustawy obowiązującej od 1 maja 2004 r. określono czynności,których wykonywanie nie jest na gruncie ustawy o podatku d towarów i usług uznawane za wykonywanąsamodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 tej ustawy. Zaliczono do nich m. in. czynności wymienione w pkt 3 z tytułu których przychody zostaływymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym odosób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane zezlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawnypomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do:
- warunków wykonania tych czynności,
- wynagrodzenia,
- odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności.
Aby dana czynność mogła być wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT muszą być spełnione wszystkie warunki wyżej wymienione.

Zdaniem tutejszego Organu podatkowego czynności rzeczoznawcy majątkowego stanowią czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Uprawniony rzeczoznawca majątkowy ponosi samodzielną odpowiedzialność za wykonywaną funkcję (wydaną opinię) i nie ma prawnych możliwości przeniesienia jej na zleceniodawcę, zatem należy uznać, iż wykonuje on usługi samodzielnie jako podatnik, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W myśl art. 113 ust. 9 cyt. ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu sprzedaży kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8.

Na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 2 cyt. ustawy, zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się do importu towarów i usług wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie.

Na podstawie delegacji ustawowej w art. 113 ust. 14 pkt 2 cyt. ustawy, MinisterFinansów w załączniku nr 1 do rozporządzenia z dnia 27.04.2004 r. - w sprawie zwrotupodatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu, zasad wystawiania faktur, sposobuich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia odpodatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) określił między innymi listę usług, doktórych nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i ust. 9ustawy o podatku od towarów i usług .

Do tych usług - w poz. 37 tego załącznika zaliczono także usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Biorąc powyższe pod uwagę od dnia 01.05.2004 r. czynności rzeczoznawstwa majątkowego wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika