Jaka stawką podatku VAT należy opodatkować usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni (...)

Jaka stawką podatku VAT należy opodatkować usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni - PKWiU 01.41.12-00.00?

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 6 lutego 2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 3 kwietnia 2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni - PKWiU 01.41.12-00.00 - stwierdza, że stanowisko Strony jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W dniu 10 lutego 2006 r. do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) dot. zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT w przypadku świadczenia usług związanych z konserwacją wałów przeciwpowodziowych polegającą na koszeniu traw i porostów na skarpach i koronie wałów, usuwaniu drzew, krzaków i samosiejek, frezowaniu pni drzew znajdujących się na skarpach i koronie wałów, pielęgnacyjną wycinką drzew (suchych, mocno pochylonych) znajdujących się na skarpach rzek oraz wycinką zakrzaczeń i samosiejek na skarpach rzek - zakwalifikowanych przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do grupy usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni PKWiU 01.41.12-00.00.

Zdaniem Jednostki ww. usługi mieszczą się w grupowaniu usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni PKWiU 01.41.12-00.00 i podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 3%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku Nr 6 do ustawy z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

Zatem jeżeli wykonywane przez Podatnika usługi zostały zakwalifikowane do usług związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych - PKWiU 01.41.12-00.00, które mieszczą się w grupie usług o symbolu PKWiU ex 01.04 usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt do dnia 30 kwietnia 2008 r. opodatkowane będą 3% stawką podatku VAT zgodnie z wyżej wymienionym przepisem ustawy o VAT.

Jednocześnie informuje się, że niniejsze postanowienie nie dotyczy kwestii dokonania klasyfikacji statystycznej, która to kwestia wykracza poza zakres uprawnień organów podatkowych. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r.

w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danej usługi do odpowiedniego grupowania należy do obowiązków podatnika (nie zaś do organów podatkowych), ponieważ to on posiada wszelkie informacje niezbędne do prawidłowego zaliczenia usług do odpowiedniej grupy PKWiU. W przypadku trudności w dokonaniu klasyfikacji usług podatnik może zwrócić się o wydanie wiążącej opinii klasyfikacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Przedstawione przez Jednostkę stanowisko należy uznać za prawidłowe w stanie faktycznym podanym we wniosku.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika