Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej naliczania podatku VAT od materiałów (...)

Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej naliczania podatku VAT od materiałów budowlanych opodatkowanych stawką 22%, sprzedawanych w ramach usług budowlanych wykonywanych w budynkach mieszkalnych.

Pismem z dnia 15 maja 2004 r. (data doręczenia ? dnia 18 maja 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 maja 2004 r. P.................................. (zwany dalej także podatnikiem) zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny

Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej naliczania podatku VAT od materiałów budowlanych opodatkowanych stawką 22%, sprzedawanych w ramach usług budowlanych wykonywanych w budynkach mieszkalnych.

Porady prawne

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika usługi budowlane wykonywane z użyciem materiałów budowlanych w budynkach mieszkalnych winny być opodatkowane stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) ? zwanej dalej ustawą ? podstawową stawką podatku VAT jest stawka w wysokości 22%. Zarówno przepisy powołanej wyżej ustawy, jak i wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od podatku od towarów i usług wprowadzają, w odniesieniu do określonych towarów i usług stawki preferencyjne w wysokościach 7%, 3% , 0% , a także zwolnienie od podatku. Wśród towarów i usług, dla których zastosowanie mają preferencyjne stawki podatku VAT, ustawodawca nie wymienił materiałów budowlanych.

Zatem właściwą stawką VAT dla sprzedaży wyżej wymienionych towarów jest stawka określona w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. stawka 22%.

W myśl art.146 ust.1 pkt 2 ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do m.in.:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem ?obiekt budownictwa mieszkaniowego?, zgodnie z art. 2 pkt. 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 146 ust. 2 i ust. 3 ustawy przez ?roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą? rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast pojęcie ?infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu? obejmuje:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

? jeśli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zatem jeżeli podatnik wykona usługę związaną z budownictwem mieszkaniowym z użyciem materiałów zakupionych przez siebie, bądź też użyciem materiałów własnych (wyprodukowanych) właściwą stawką podatku VAT za wykonanie usługi budowlano ? montażowej wraz z materiałami (których koszt w tym przypadku jest wkalkulowany w wartość świadczonej usługi) jest stawka 7%.

Analogiczne stanowisko przy rozwiązywaniu omawianego problemu ugruntowane zostało w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładem może być wyrok NSA z dnia 28 marca 2003 r. (Sygn. akt III 2029/01), w którym Sąd ten zawarł tezę, że ?w przypadku wykonywania usługi z materiałów dostarczonych (zakupionych) przez wykonawcę ? obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi - obejmuje także należności za wykorzystywane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidywanej dla wykonywanej usługi?.

Zatem zaprezentowane przez podatnika w treści zapytania stanowisko jest poprawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika