Czy prowadząc działalność gospodarczą na Terytorium Zależnym Korony Brytyjskiej, posiadając obywatelstwo (...)

Czy prowadząc działalność gospodarczą na Terytorium Zależnym Korony Brytyjskiej, posiadając obywatelstwo polski mogę otworzyć w Polsce formę która świadcząc usługi na terenie Polski, będzie wystawiała faktury w rozumieniu polskiego prawa podatkowego i czy firmy współpracujące ze mną będą mogły bez żadnych przeszkód rozliczać zawarty w cenie usług podatek od towarów i usług?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11.08.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług zawartego w zapytaniu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów prowadząc działalność na Guernsey-Terytoria Zależne Korony Brytyjskiej , mając obywatelstwo polskie, ma możliwość otwarcia w Polsce firmy, która świadcząc usługi na terenie Polski, będzie wystawiała faktury w rozumieniu polskiego prawa podatkowego i czy firmy z nim współpracujące będą mogły rozliczać zawarty w cenie usług podatek od towarów i usług?Zdaniem Wnioskującego odpowiedź jest twierdząca.Zgodnie z brzmieniem art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r.o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173 poz. 173 ze zrn.) przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.Na podstawie art. 15 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonywujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.Kontrahent Pana może odliczyć w całości podatek naliczony zawarty w fakturach VAT wystawionych przez Pana wówczas, gdy Pan będzie zarejestrowany jako ?podatnik VAT czynny' tj. podatnik , o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) , obowiązany do zarejestrowania się jako podatnik wykonujący czynności opodatkowane określone w art. 5 ustawy i obowiązany do rozliczania. się z podatku poprzez jego deklarowanie w formie podatku należnego przy jednoczesnym uprawnieniu do odliczania lub zwrotu podatku naliczonego. Podatnik wówczas jest zarejestrowany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w rejestrze jako ?podatnik VAT czynny' otrzymując od Naczelnika potwierdzenie tego faktu.Dla ww. podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przed sądem administracyjnym wszczęte przed złożeniem wniosku.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika