Wnioskodawca wraz z małżonką są właścicielami nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalno (...)

Wnioskodawca wraz z małżonką są właścicielami nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalno - usługowym.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Podatnik wystąpił o wydanie pozwolenia na rozbudowę wymienionego budynku o piętro i poddasze w celu prowadzenia w rozbudowanej części budynku działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wnioskodawca dokonuje nabycia towarów i usług w celu realizacji wymienionej inwestycji, udokumentowanych fakturami VAT z określonym podatkiem od towarów i usług.
W ocenie Podatnika przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie towarów i usług nabytych w celu realizacji opisanej inwestycji, gdyż spełnia ustawowe wymogi określone przepisem art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn.zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Porady prawne

Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych m.in. w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Podstawowym, najistotniejszym warunkiem kształtującym prawo podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego jest więc związek dokonanych zakupów towarów i usług z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Stosownie natomiast do przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem gdy brak możliwości zaliczenia tych kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy nie ma jednak zastosowania w przypadku wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz wydatków związanych z nabyciem praw wieczystego użytkowania gruntów ? art. 88 ust. 3 ustawy.

Zatem biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa przysługuje Panu prawo do pomniejszenia podatku należnego VAT o podatek naliczony zawarty w fakturach potwierdzających zakupy dotyczące wymienionej inwestycji ( rozbudowy budynku) w zakresie, w jakim towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika