Czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do samochodu wykorzystywanego (...)

Czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 29.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatnik jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Do działalności gospodarczej w dniu 19 maja 2006 r. dokonano zakupu samochodu ciężarowego. Dodatkowe badanie techniczne potwierdzające, że pojazd spełnia warunki pojazdu ciężarowego wykonano w dniu 28 czerwca 2006 r.

Porady prawne

Podatnik zwraca sie z zapytaniem czy posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do do napedu przedmiotowego samochodu?Zdaniem podatnika przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do w/w samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi tego podatku przysługuje, co do zasady, prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ustawodawca ogranicza to uprawnienie w szeregu sytuacji, w tym odnośnie paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych.Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT wyłącza stosowanie obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 tj. o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Na mocy art. 86 ust. 4 przepis ust. 3 nie ma zastosowania do pojazdów samochodowych wymienionych w tym przepisie, w tym pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa oruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy).

Oznacza to, że ustawa umożliwia pomniejszenie podatku należnego w przypadku zakupu paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu pojazdów odpowiadających tym warunkom technicznym.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT spełnienie wymienionych w art. 86 ust. 4 wymagań dla pojazdów samochodowych stwierdza sie na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) jeżeli przed terminem najbliższego obowiązkowego badania technicznego lub przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, pojazd samochodowy o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 jest przedmiotem dokonania dostawy, dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

Uwzględniając powyższe przepisy należy stwierdzić, że nie ma podstaw do pozbawienia właściciela pojazdu samochodowego prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa, nawet gdy dodatkowe badanie techniczne przeprowadził po terminie. Podkreślić należy iż w przedmiotowej sprawie dodatkowe badanie techniczne zostało przeprowadzone i potwierdziło iż samochód spełnia warunki dla pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika