Jaka jest stawka podatku VAT na sprzęt rehabilitacyjny?

Jaka jest stawka podatku VAT na sprzęt rehabilitacyjny?

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowelub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./.

Pismem z dnia 26 lutego 2004 r. Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie określenia stawki podatku VAT dla sprzętu rehabilitacyjnego produkowanego przez Spółdzielnię.

Porady prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 18 ust. 2 i poz. 45 załącznika nr 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm./ dla wyrobów rehabilitacyjnych - bez względu na symbol PKWiU- / z wyłączeniem obuwia na stopy wrażliwe/ posiadające właściwe atesty, stwierdzające ich działalność rehabilitacyjną upoważnionych do tego jednostek - stawka podatku od towarów i usług wynosi 7%.

Natomiast stosownie do § 59 pkt 2 i poz. 38 załącznika nr 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm./ - stawkę podatku od towarów i usług względu na symbol PKWiU/ tj. sprzętu rehabilitacji leczniczej, zawodowej i obsługi obniżoną do wysokości 0% stosuje się do sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych /bez osobistej /z wyłączeniem pościeli i innych wyrobów z dzianiny wełnianej z wkładką magnetyczną i bez tej wkładki/ - posiadających właściwe atesty upoważnionych do tego jednostek, stwierdzających ich działalność rehabilitacyjną.

Z powyższego wynika, iż zarówno stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7% jak i stawka obniżona do wysokości 0% ma zastosowanie wyłącznie do sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych posiadających właściwe atesty, jednostek upoważnionych do ich wydania, stwierdzające działalność rehabilitacyjną tych wyrobów ? dotyczy to również wyrobów, którym we wcześniejszych okresach upoważnione jednostki wydały atesty stwierdzające działanie rehabilitacyjne.

Z treści przedłożonego zapytania wynika, że Spółdzielnia nie na wszystkie produkowane wyroby posiada właściwe atesty wydane przez upoważnione do tego jednostki stwierdzające ich działalność rehabilitacyjną .Zdaniem organu - a t e s t y stwierdzające działalność rehabiltacyjną wyrobów wydane przez upoważnione do tego jednostki są e l e m e n t e m niezbędnym do zastosowania obniżonych stawek VAT.
Brak tych atestów powoduje konieczność zastosowania stawki 22% - zgodnie z art. 18 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika