-Czy podatnik podatku od towarów i usług, który zlikwidował działalność gospodarczą, po niespełna (...)

-Czy podatnik podatku od towarów i usług, który zlikwidował działalność gospodarczą, po niespełna dwóch latach , może wybrać zwolnienie w podatku VAT rozpoczynając działalność i uzyskując przychody z praw autorskich? -Czy umowa o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich podlega wyłączeniu zopodatkowania podatkiem VAT, czy też usługi te są zwolnione od podatku VAT?

Pismem z dnia 24 maja 2004r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

    Stan faktyczny:
  • 1. Podatnik w miesiącu wrześniu 2002r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i wybrał opodatkowanie podatkiem VAT. Od dnia 31 sierpnia 2003r. działalność została zawieszona a następnie w miesiącu lutym 2004r. Podatnik zakończył prowadzenie działalności składając deklarację VAT-7 za miesiąc luty 2004r. z rozliczeniem remanentu. Ponieważ na ostatni dzień przed wejściem w życie przepisu art. 157 nowej ustawy o VAT nie był podatnikiem zarejestrowanym to czy w stosunku do wykonywanych po tym dniu czynności, które są objęte opodatkowaniem VAT w jego przypadku będzie oznaczało, że może korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust.9 ustawy o VAT, tj. do czasu przekroczenia kwoty obrotu 10 000 Euro?
    Podatnik zaznaczył, iż nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej natomiast osiągane przychody pochodziłyby z praw autorskich (art.18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), które na podstawie starej ustawy były zwolnione z VAT.
  • 2. Kolejne pytanie brzmi czy umowa o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust.3 pkt.3 ustawy, czy też usługi te są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt.1 ? poz.11 Załącznika Nr 4 do ustawy?.Podatnik wyjaśnia, iż w ramach umowy o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do napisania artykułu a po napisaniu przenosi na zamawiającego autorskie prawa majątkowe. Każdy artykuł jest zamawiany oraz oceniany a w razie niezadowolenia zamawiający ma prawo nie przyjąć artykułu. W umowie określono również, iż w razie skierowania przeciwko zamawiającemu roszczeń przez osoby trzecie z tytułu naruszenia przysługujących im praw autorskich, w wyniku korzystania przez zamawiającego z napisanych przez przyjmującego zlecenie artykułów, przyjmujący zlecenie obowiązany jest do wyjaśnienia zarzutów oraz pełnego zaspokojenia powyższych roszczeń osób trzecich. Umowa zawiera także określenie wysokości wynagrodzenia przyjmującego zlecenie.

Stanowisko podatnika
Odnośnie kwestii zawartej w pkt.1 Podatnik stoi na stanowisku, iż brzmienie art.157 nowej ustawy o VAT, w powiązaniu z art. 113 ust.9, pozwala na przyjęcie rozwiązania, umożliwiającego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

W odniesieniu do pkt.2 Podatnik uważa, iż są to usługi świadczone na podstawie umowy, o której mowa wyżej, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w załączniku Nr 4 do ustawy - poz.11. Podatnik podkreśla również, iż wprawdzie usługi te zostały opodatkowane stawką 7 % (poz.162 Załącznika Nr 3), ale zgodnie z objaśnieniami do Załącznika Nr 3 (pkt.2 objaśnień), wykaz tj. załącznik Nr 3 nie ma zastosowania do świadczenia usług zwolnionych od podatku.

    Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza co następuje:
  • zgodnie z art.113 ust.11 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.

    U Nr 54, poz.535), podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust.1.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podmiot rozpoczął działalność gospodarczą we wrześniu 2002r. i zrezygnował ze zwolnienia od podatku wybierając opodatkowanie podatkiem VAT a od końca miesiąca, w którym zrezygnował z tego zwolnienia nie upłynęło 3 lata. W świetle powołanego przepisu, w przypadku rozpoczęcia obecnie działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podmiot ten będzie zobowiązany do dokonania rejestracji dla celów podatku VAT gdyż nadal będzie podatnikiem podatku VAT.
Podmiot ten jednak będzie mógł skorzystać ze zwolnienia po upływie 3 lat licząc od końca miesiąca w którym zrezygnował ze zwolnienia, jednak pod warunkiem, że wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty określonej w art.113 ust.1 cyt. ustawy z 11 marca 2004r.
Ponadto, powołany przez Pana przepis art. 157 cyt. ustawy w tej sytuacji nie będzie miał odniesienia albowiem dotyczy podatników zarejestrowanych na ostatni dzień przed dniem , o którym mowa w art.176 pkt.2, na podstawieart.9 ustawy wymienionej w art.175, z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 5 ust.2 ustawy wymienionej w art.175.
W tym przypadku podjecie przez tych podatników działalności gospodarczej zobowiązuje ich do złożenia aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku VAT.
Natomiast art.113 ust.9 cyt. ustawy dotyczy podatników rozpoczynających wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego, do których Pana również nie można zakwalifikować.

Oznajmił Pan również iż nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej natomiast uzyskane przychody będą pochodziły z praw autorskich. Ponieważ w złożonym piśmie nie określił Pan jakiego źródła będą pochodziły przychody z praw autorskich, tut. organ podatkowy wyjaśnia, że jeżeli będą uzyskiwane z wykonanej czynności określonej w art. 15 ust. 3 pkt.1 ? 3 cyt. ustawy z 11.III.04r., które ustawodawca nie uznał za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą, przychody te będą wyłączone z opodatkowania. W przeciwnym przypadku dla podatnika VAT, przychody te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7 % - zgodnie z art.41 ust.2 ? poz.162 Załącznika Nr 3 do ustawy z 11.III.04r..

  • Odpowiadając na pytanie 2 tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż uzyskane przychody z tytułu umowy o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 15 ust.3 pkt.3 jeżeli warunki umowy będą spełniały przesłanki o których mowa w tym artykule .Zgodnie z treścią art.15 ust.3 pkt.3 nie uznaje się za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą czynności ? z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt.2-8 cyt. ustawy z 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności?.

Zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jako nie spełniające kryteriów samodzielnej działalności gospodarczej jedynie te czynności określone w art.13 pkt.

2 ? 8 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym umowy o dzieło, które realizowane są w oparciu o stosunek prawny zawierający postanowienia swoiste dla umowy o pracę.
Natomiast czynności wynikające z powołanego art. 13 pkt.2 ?8 o podatku dochodowym, w tym umowy o dzieło, które są realizowane w oparciu o stosunek prawny, w którym nie określono cech istotnych dla umowy o pracę,( tj. nie określono przede wszystkim odpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnianego) ? podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej.

Wprawdzie tut. organ podatkowy nie otrzymał do wglądu treści umowy o dzieło jednak z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż autor artykułu jest związany ze zlecającym napisanie artykułu więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonania tej umowy, określenia wysokości wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego napisanie artykułu. W tym przypadku przychody uzyskane w ramach umowy o dzieło będą wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z art.15 ust.3 pkt.3 cyt. ustawy o VAT.

Natomiast powołany przez Pana art.43 ust.1 pkt.1 cyt. ustawy z 11 marca 2004r. zwolnienia z podatku VAT usługi wymienione w Załączniku Nr 4 ?poz.11 ?tj. usługi o symbolu PKWiU ex 92, związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazywanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (z określonymi wyłączeniami). Zatem zwolnienie to obejmuje usługi mające ścisły związek z kulturą przy czym kluczowe znaczenie ma w tym przypadku symbol PKWiU ex 92 bowiem jest to grupowanie usług w zakresie kultury a więc usług twórców i artystów dotycząca praw autorskich, np. literatów, aktorów. Wszyscy pozostali autorzy, których utwory, niezależnie od przedmiotu ich dzieła nie są związane z kulturą, objęte są opodatkowaniem podatkiem VAT. Do sfery praw autorskich ma zastosowanie przepis art.41 ust.2 ? poz.162 Załącznika Nr 3 do cyt. ustawy z 11.III.04r., tj. stawka podatku w wysokości 7 %. Wyjątkiem będą osoby świadczące usługi w zakresie prawa autorskiego korzystające ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art.113 ust.1, tj. podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym (oraz w roku bieżącym w proporcji), kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 Euro.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika