Czy można odliczyć podatek naliczony VAT w związku z poniesionymi kosztami na zakup sprzętu rekreacyjnego (...)

Czy można odliczyć podatek naliczony VAT w związku z poniesionymi kosztami na zakup sprzętu rekreacyjnego w postaci rowerów górskich i quadów, które podatnik będzie wypożyczał?

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:Podatnik planuje rozszerzyć działalność gospodarczą o usługi agroturystyczne świadczone we własnym gospodarstwie rolnym poprzez adaptację poddasza domu mieszkalnego na pokoje gościnne. W związku ze świadczeniem usług agroturystycznych podatnik będzie również wydawał posiłki dla gości oraz w przyszłości wypożyczał sprzęt turystyczny.

Stanowisko Strony: Zdaniem podatnika ma on prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych kosztów na zakup sprzętu rekrecyjnego w postaci rowerów górskich i quadów, ponieważ służył on będzie sprzedaży opodatkowanej.

Porady prawne

Stanowisko organu podatkowego:Pan X prowadzi własne gospodarstwo rolne. W rejestrze tutejszego urzędu skarbowego figuruje jako podatnik VAT czynny i rozlicza podatek od towarów i usług na zasadach ogólnych. Usługi agroturystyczne, usługi gastronomiczne oraz usługi wypożyczania sprzętu rekreacyjnego, o które podatnik ma zamiar rozszerzyć swoją działalność gospodarczą, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do wyżej cytowanego przepisu, podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie sprzętu rekreacyjnego, który następnie będzie wypożyczany osobom trzecim. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika