W jakim terminie winien być dokonany zwrot różnicy podatku od towarów i usług dla podatnika zarejestrowanego (...)

W jakim terminie winien być dokonany zwrot różnicy podatku od towarów i usług dla podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, który prowadzi działalność gospodarczą i składa deklaracje od 13-tu miesięcy.

Wnioskodawca ? sp. z o.o. rozpoczęła działalność gospodarczą 12 grudnia 2005r. składając pierwszą deklarację VAT za miesiąc grudzień w dniu 25 stycznia 2006 r. Zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R spółka dokonała w dniu 8 grudnia 2005r. a informacja dotycząca obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych złożona została 12 stycznia 2006r.W terminie do 25 stycznia 2007r. jednostka jest zobowiązana do złożenia deklaracji VAT-7 za grudzień 2006r. - wg spółki ? w zakresie zwrotu podatku VAT ? stanowiącego nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. W deklaracji tej Podatnik zobowiązany jest do wykazania terminu zwrotu różnicy podatku VAT, określając ten termin na 60 lub 180 dni.

Porady prawne

Wątpliwości spółki budzi termin zwrotu różnicy podatku VAT, czy w przedstawionej sytuacji winien być określony na 60 czy też 180 dni. Zdaniem Podatnika, uwzględniając treść art.96 ust.5 i 6 w związku z art.87 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535) termin zwrotu różnicy podatku powinien wynosić 60 dni.

Po rozpatrzeniu przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem zawartym w art.87 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Na mocy ust.2 tego artykułu, z zastrzeżeniem ust.3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Z kolei, stosownie do przepisu art.97 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art.15, podlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art.96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.Zgodnie natomiast z art.97 ust.5 ustawy ? w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art.5 oraz podatników, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności, w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia, o którym mowa w ust.1, i którzy zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, termin zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art.87 ust.2, 4-6, wydłuża się do 180 dni.Na podstawie art.97 ust.6 ? w stosunku do podatników, o których mowa w ust.5, zasady i terminy zwrotu określone w art.87 ust. 2-6 stosuje się począwszy od pierwszego rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy lub po upływie 4 kwartałów, za które podatnik składał deklaracje podatkowe, oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż spółka złożyła pierwszą deklarację dla podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2005r. co oznacza, że okresem następującym po upływie 12 miesięcy, za które składane były deklaracje - jest grudzień 2006r. będący w tym przypadku 13-tym miesiącem składania deklaracji. Zatem w rozliczeniu za grudzień 2006r. zastosowanie mają zasady i terminy zwrotu określone w art.87 ust.2-6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie uznał wyrażone we wniosku stanowisko za prawidłowe (za wyjątkiem błędnie przywołanej podstawy prawnej ? we wniosku jest art.96, winno być ? art.97 ustawy o podatku od towarów i usług) i w związku z tym postanowił jak w sentencji. Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościanie wskazuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia, jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika