Czy od zakupionego przez firmę środka trwałego - nowego motocykla marki Yamaha przysługuje prawo (...)

Czy od zakupionego przez firmę środka trwałego - nowego motocykla marki Yamaha przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.05.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.05.2007 r.) udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia pełnego podatku naliczonego przy nabyciu nowego motocykla uznaję stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2007 roku Podatnik złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek, w którym zwrócił się z zapytaniem, czy od zakupionego środka trwałego ? nowy motocykl marki YAMAHA przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego?

Porady prawne

Pan ?M, firma M-T? zakupił w kwietniu 2007 roku nowy motocykl marki YAMAHA, który został ujęty w ewidencji środków trwałych. Ponadto poinformował we wniosku, iż nie posiada dla celów prowadzenia działalności gospodarczej żadnego samochodu osobowego.

W złożonym wniosku Podatnik przedstawił również swoje stanowisko :Jego zdaniem, motocykl nie jest samochodem osobowym oraz innym pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie nie przekraczającej 3,5 tony zgodnie z PKWiU i ma prawo do odliczenia pełnego podatku naliczonego.

Niniejszym postanowieniem, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej niż 6.000 złotych ( art.86 ust.3 w/w ustawy).

W myśl art.86 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust.4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Z uwagi na fakt, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego, należy odnieść się do definicji określonej w art.2 ustawy z 20 czerwca 1997 roku ? prawo o ruchu drogowym ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz.908 ). Zgodnie z art.2 pkt 33 tej ustawy ? pojazd samochodowy? to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h, natomiast zgodnie z art.2 pkt 45 ?motocykl? jest pojazdem samochodowym, jednośladowym lub z bocznym wózkiem ? wielośladowym.

Reasumując ograniczenia wynikające z art.86 ust.3 oraz art.88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54,poz.535 ze zmianami) mają również zastosowanie

W związku z tym, w przypadku nabycia motocykla do prowadzonej działalności gospodarczej przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT w ograniczonym zakresie, określonym w art.86 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami)tj. 60 % kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 złotych.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego stwierdzam, iż stanowisko Wnioskującego jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji i nie jest wiążąca dla podatnika (...).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika