Czy z tytułu zakupu usług Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług (...)

Czy z tytułu zakupu usług Spółka winna rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług i czy transakcję tę należy traktować jak import usług? Ponadto, czy kontrahnet słusznie nalicza podatek od wartości dodanej i czy istnieje mozliwość odzyskania tego podatku?

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług naprawy, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 17 maja 2007 r. ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 17 maja 2007 r.), Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zawarła umowę na świadczenie usług z kontrahentem posiadającym siedzibę na terytorium Niemiec. Zgodnie z umową kontrahent Spółki dokonuje drobnych napraw oraz oględzin towarów sprzedawanych przez Spółkę innym kontrahentom niemieckim.

Spółka zadała pytanie, czy z tytułu zakupu tych usług winna rozpoznać obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług i czy transakcję tę należy traktować jak import usług. Ponadto Spółka spytała czy kontrahent słusznie nalicza podatek od wartości dodanej i czy istnieje możliwość odzyskania tego podatku.

W opinii Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym dochodzi do importu usług i spółka jest zobowiązana do rozliczenia podatku z tytułu tej transakcji.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ? zwanej dalej ?ustawą?) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z powyższego wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega jedynie świadczenie usług na terytorium Polski.

Dla ustalenia miejsca opodatkowania (świadczenia) wykonywanych usług niezbędnym jest sięgnięcie do Działu V ustawy, Rozdziału 3 ?Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług?. Zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy jest, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Brak jest przesłanek do uznania, iż miejscem świadczenia tych usług jest terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zatem przedmiotowa usługa nie podlega opodatkowaniu na terytorium Polski, co z kolei powoduje, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie doszło do importu usług, a Spółka nie jest zobowiązana do rozliczenia podatku z tytułu zakupu przedmiotowych usług.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż nie jest organem właściwym w sprawie opodatkowania wykonywanych usług przez kontrahenta niemieckiego, jak również w sprawie zwrotu zapłaconego podatku od wartości dodanej. Informacje na ten temat mogą być udzielone przez niemieckie władze podatkowe. Organami podatkowymi na terytorium Niemiec udzielającymi takich informacji są:

Finanzamt Oranienburg Bundesamt für FinanzenBundesministerium der FinanzenReferat Presse und Information Heinrich-Gruber-Platz 316515 Oranienburg Friedhofstrasse 153225 BONN11016 Berlin Tel: 033 01 857 334Poststelle.FA-Oranienburg@Fa.brandenburg.de Tel: (+49) 228 4060Fax: (+49) 22 84062661 Fax: (0 30) 22 42 - 32 60

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika