Jaka stawka podatku obowiązuje od 1 maja 2004 r. dla części zamiennych do wyrobów medycznych i dla (...)

Jaka stawka podatku obowiązuje od 1 maja 2004 r. dla części zamiennych do wyrobów medycznych i dla wyposażenia wyrobu medycznego, m.in. wysięgnika ręki WR-01, stanowiącego wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego, oraz jaka stawka podatku obowiązuje dla usług w zakresie ochrony zdrowia?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 26 ze zm.), udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 21 kwietnia 2004 r , uzupełnionym pismem z dnia 23 kwietnia 2004 r , dotyczącej określenia obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. stawki podatku dla części zamiennych do wyrobów medycznych i stawki podatku dla wyposażenia wyrobu medycznego, m.in. wysięgnika z uchwytem ręki WR-01, stanowiącego wyposażenie łóżka rehabilitacyjnego, oraz określenia stawki podatku dla usług w zakresie ochrony zdrowia.

Porady prawne

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię wynika, że łóżko rehabilitacyjne z wyposażeniem, tj. wysięgnikiem z uchwytem ręki WR-01, statywem kroplówki SK-01, podwójną ramą wyciągową PR-01, zostało wpisane do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 126, poz. 1380 ze zm.).

Ustawa z dnia 21 lipca 2001 r. o wyrobach medycznych, zgodnie z art. 104 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) utraciła moc z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej. Jednakże Rejestr Wytwórców i Wyrobów Medycznych prowadzony na podstawie dotychczasowych przepisów, zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych, stał się Rejestrem wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania.

W związku z powyższym wpis do ww rejestru łóżka rehabilitacyjnego z wyposażeniem powoduje uznanie tego łóżka wraz z wyposażeniem za wyrób medyczny.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy. W ww. załączniku - w poz. 106 - wymienione zostały wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKW i U.

W konsekwencji sprzedaż wyposażenia wyrobu medycznego, m.in. wysięgnika z uchwytem ręki, składającego się na użyteczność łóżka rehabilitacyjnego jako wyrobu medycznego korzysta również z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 7%.

Natomiast dla części zamiennych do wyrobów medycznych, które nie decydują o tym, że wyrób jest wyrobem medycznym stosuje się stawkę podatku właściwą dla przedmiotowego towaru.

Ponadto Spółdzielnia świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia w przychodni przyzakładowej wyłącznie dla swoich pracowników.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej o symbolu PKW i U ex 85, wymienione w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy, zwolnione są od podatku, z wyłączeniem usług weterynaryjnych o symbolu PKW i U 85.2.

Zwolnieniem objęte są zatem usługi :
- świadczone przez szpitale,- medyczne świadczone przez przychodnie i praktyki lekarskie,
- w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, w tym usługi świadczone przez fizykoterapeutów i inne osoby zajmujące się usługami paramedycznymi (łącznie z usługami homeopatycznymi i podobnymi).

Natomiast wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, stanowiący załącznik nr 3 do ustawy, obejmujący usługi o symbolu ex 85, wymienione w poz. 152 tego załącznika, tj. usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej ? wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku, zgodnie z pkt 2 objaśnień do tego załącznika, nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0% i 3%.

Wobec powyższego usługi w zakresie ochrony zdrowia, świadczone przez przychodnię przyzakładową Spółdzielni dla jej pracowników, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika