Czy przy sprzedaży nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów przysługuje zwolnienie (...)

Czy przy sprzedaży nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów przysługuje zwolnienie od podatku od towarów i usług oraz czy w momencie otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży tej nieruchomości nie należy tego podatku odprowadzić?

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.06.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu 12.06.2007r.) udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów uznaję stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2007 roku Podatnik złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek, w którym zwrócił się z zapytaniem, czy przy sprzedaży nieruchomości wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntów przysługuje zwolnienie od podatku od towarów i usług oraz czy w momencie otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży tej nieruchomości nie należy tego podatku odprowadzić?

Porady prawne

'PMP' Spółka z o.o. nabyło środki trwałe i prawo wieczystego użytkowania gruntów na podstawie art. 52 ust. 3 Ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych od Skarbu Państwa.

Wartość nabycia nie była obciążona podatkiem od towarów i usług.

Przedsiębiorstwo zamierza sprzedać jedną z nieruchomości tj. budynki i budowle wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, na którym są usadowione te budynki.

W nieruchomości , którą Przedsiębiorstwo zamierza zbyć jest prowadzona działalność gospodarcza i nie zostały poniesione nakłady na ulepszenie nieruchomości w wysokości 30 % wartości początkowej.

Środki trwałe zostały przejęte przez 'PMP' , po przedsiębiorstwie państwowym z dniem 01.01.1999r.

W złożonym wniosku Podatnik przedstawił również swoje stanowisko:Zdaniem Przedsiębiorstwa, przy sprzedaży nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług oraz w momencie otrzymania zaliczki na poczet sprzedaży tej nieruchomości również nie należy tego podatku odprowadzać.

Niniejszym postanowieniem, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 232 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miast i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

Powyższe przepisy oznaczają, iż wyłącznie organy administracji państwowej lub samorządowej mogą oddać grunt w wieczyste użytkowanie. Wieczysty użytkownik może natomiast rozporządzać prawem wieczystego użytkowania tych gruntów, a więc może m.in. zbyć to prawo.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż 'PMP' sprzedające nieruchomości tj. budynki i budowle wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów jest podatnikiem VAT, a będące przedmiotem dostawy budynki posadowione na tym gruncie spełniają kryterium towaru używanego.

Sprzedawca nie jest organem administracji państwowej lub samorządowej, lecz użytkownikiem wieczystym, który zbywa swoje prawo. Mamy więc do czynienia ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania na rzecz kolejnego użytkownika wieczystego.

Zgodnie z przepisem § 8 ust.1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami ) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

W myśl art. 43 ust .1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami )? zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl ust.2 w/w art. 43 ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się :

    1) budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
    2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z kolei zgodnie z art. 43 ust .6 ustawy, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a

    1) podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
    2) podatnik użytkował te towary w okresie w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wykazano powyżej, budynek będący przedmiotem sprzedaży spełnia warunki towaru używanego, o którym mowa w art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmianami), co oznacza, że przy jego zbyciu firma ma prawo zastosować zwolnienie z VAT.

W związku z powyższym zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z dostawą budynku trwale z tym gruntem związanego, do którego ma zastosowanie zwolnienie z VAT, jest czynnością zwolnioną z VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami ).

Zgodnie z art. 29 ust. 2 w/w ustawy obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Ale w związku z tym, że w/w sprzedaż nieruchomości wraz z prawem wieczystego użytkowania jest sprzedażą zwolnioną od podatku od towarów i usług to w przypadku otrzymania zaliczki na poczet tej sprzedaży nie wystąpi podatek.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego stwierdzam, iż stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji i nie jest wiążąca dla podatnika (...).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika