Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego (...)

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących remontowi budynku w związku z faktem, iż sprzedaż budynku była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 29 marca 2004 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
Dnia 27 listopada 2003 r. Spółka dokonała sprzedaży budynku administracyjno - gospodarczego, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Budynek był środkiem trwałym Jednostki i był używany od 8 kwietnia 1993 r. Sprzedaż przedmiotowych budynków była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Spółka na przestrzeni 2003 r. poniosła wydatki na remont i modernizację przedmiotowego budynku w celu dostosowania do potrzeb przyszłego nabywcy i dokonywała obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabyciu materiałów i usług związanych z remontem.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących remontowi ww. budynku w związku z faktem, iż sprzedaż budynku była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W opinii Jednostki była ona uprawniona do dokonania ww. obniżenia i nie jest konieczne skorygowanie deklaracji podatkowych.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Stanowisko Jednostki nie zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Ponadto art. 20 ust. 2 ustawy stanowi, iż podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. W powyższych zapisach ustawodawca wyraźnie zawarł normę z której wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego nie przysługuje w stosunku do tej części podatku naliczonego, która związana jest ze sprzedażą zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wyraźnie dano temu wyraz w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 122, poz. 1324), który stanowi, iż w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w art. 19 w ust. 1 po wyrazie 'usług' stawia się przecinek i dodaje się wyrazy 'związanych ze sprzedażą opodatkowaną';. W ten sposób ustawodawca rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych ze sprzedażą zwolnioną od podatku.Powyższe wynika również z samej istoty funkcjonowania podatku VAT która wiąże możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego tylko wtedy gdy istnieje związek pomiędzy kwotami podatku naliczonego a podatkiem należnym. W przedmiotowej sprawie Jednostka dokonywała obniżenia kwot podatku należnego, wiedząc, iż budynek jest przeznaczony na sprzedaż konkretnemu nabywcy a remont związany był z potrzebą dostosowania budynku do potrzeb nabywcy.

Zatem istnieje bezpośredni związek ponoszonych wydatków z czynnościami zwolnionymi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co powoduje niemożność dokonania odliczenia kwoty podatku naliczonego.
W przedmiotowej sprawie wydatki poniesione na modernizację i adaptację budynku już w momencie ich ponoszenia nie wykazywały związku z jakąkolwiek sprzedażą opodatkowaną Jednostki. Adaptacja (modernizacja) dokonywana była na zlecenie przyszłego nabywcy a wyremontowany (przebudowany) budynek po jej ukończeniu nie miał służyć prowadzonej przez Spółkę działalności opodatkowanej jako jej środek trwały, lecz miał zostać sprzedany.

Stanowisko tut. organu podatkowego znajduje swoje ugruntowane odzwierciedlenie w orzecznictwie sądowym, i tak

  • Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 czerwca 2000 r. sygnatura akt IIIRN191/99 stwierdził m.in., iż ? Trafnie jednakże podniesiono w rewizji nadzwyczajnej zarzut naruszenia art. 20 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Według tego przepisu podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną? - Biuletyn Skarbowy Nr 1 z 2001 r.
  • Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 marca 1999 r. Sygnatura akt IIIRN152/98 stwierdził m.in., iż ?W konsekwencji należy stwierdzić, że z przepisu art. 20 ust. 2 ustawy wynika, iż przewidziane w tym przepisie uprawnienie do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną nie przysługuje, jeżeli towary nie były przeznaczone przez podatnika do sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.? - Monitor Podatkowy Nr 9 z 1999 r.
  • Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach w wyroku z dnia 18 lutego 1999 r. sygnatura akt SA/Ka 960/97 stwierdził m.in., iż ?Podatnikowi przysługuje prawo zmniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, związany wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Z powyższego wynika, że nie podlega odliczeniu podatek od zakupów związanych ze sprzedażą zwolnioną, a także ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu. Kwoty podatku naliczone przy nabyciu towarów i usług na rzecz sprzedaży zwolnionej lub niepodlegającej opodatkowaniu ewentualnie podwyższą koszty uzyskania przychodów podatnika zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku od osób prawnych (tekst jednolity w Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 ze zm.).? - Biuletyn Skarbowy Nr 6 z 1999 r.
  • Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13 stycznia 1998 r. sygnatura akt III SA 1106/96 stwierdził m.in., iż ?Art. 20 ust. 2 VATU pozwala podatnikowi zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Brak jest uzasadnienia w treści tego przepisu do takiej jego interpretacji, jak proponują to skarżący. Przepis ten w sposób jednoznaczny wiąże prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną, co oznacza, że jeżeli towary nie są już przeznaczone przez podatnika do sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT, to prawo do tego odliczenia nie przysługuje.? - Monitor Podatkowy Nr 12 z 1998 r.

Reasumując powyższe wywody w opinii tut. organu podatkowego stanowisko Jednostki jest niezasadne i w przedmiotowym stanie faktycznym, winna dokonać korekty kwot podatku naliczonego związanego z remontem przedmiotowego budynku na potrzeby nabywcy.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika