Czy zawarcie umowy najmu lub dzierżawy, dotyczącej majątku wspólnego małżonków tylko przez żonę, (...)

Czy zawarcie umowy najmu lub dzierżawy, dotyczącej majątku wspólnego małżonków tylko przez żonę, skutkuje tym, że po przekroczeniu limitu 10.000 euro wspólnego przychodu, żona staje się podatnikiem podatku VAT, pomimo, że oddzielnie mąż i żona w terminie do 20 stycznia złożyli oświadczenia o opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i oddzielnie w ciągu roku dokonywali wpłat należnego podatku ? Czy w przypadku, gdy umowa najmu/dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność zostanie zawarta przez jednego małżonka i obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów z najmu zostanie zgłoszony przez tego współmałżonka, wówczas zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT przysługuje tylko temu współmałżonkowi?

Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 30.03.2007 r. Pan .............złożył wniosek o wydanie interpretacji prawa podatkowego, a mianowicie : ?Czy organa podatkowe w trakcie kontroli z zakresu podatku dochodowego/podatku VAT jednakowo interpretują zarząd rzeczą wspólną prowadzoną przez zarządcę będącego współwłaścicielem nieruchomości:

    #61485; która ma kilku współwłaścicieli np. rodzice i ich dzieci
    #61485; która jest współwłasnością tylko żony i męża

Czy w związku z tym zawarcie umowy najmu lub dzierżawy, dotyczącej majątku wspólnego małżonków tylko przez żonę, skutkuje tym, że po przekroczeniu limitu 10.000 euro wspólnego przychodu, żona staje się podatnikiem podatku VAT, pomimo, że oddzielnie mąż i żona w terminie do 20 stycznia złożyli oświadczenia o opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i oddzielnie w ciągu roku dokonywali wpłat należnego podatku? Czy w przypadku gdy umowa najmu/dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność zostanie zawarta przez jednego małżonka i obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów z najmu zostanie zgłoszony przez tego współmałżonka, wówczas zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT przysługuje tylko temu współmałżonkowi??

Porady prawne

Zdaniem podatnika przepisy dotyczące współwłasności winny być jednakowo stosowane niezależnie ilu współwłaścicieli ma dana nieruchomość, czy jest tylko małżeńską wspólnością łączną. Ponadto limit 10.000 euro przychodu uzyskiwanego z tytułu najmu/dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność łączną przysługuje każdemu z małżonków oddzielnie niezależnie, który z nich zawarł umowę najmu bądź dzierżawy. Jednocześnie podatnik podniósł, że zwolnienie o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT przysługuje każdemu z małżonków oddzielnie w przypadku, gdy umowa najmu dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność zostanie zawarta przez jednego małżonka i obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów z najmu zostanie zgłoszony przez tego współmałżonka.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu nie podziela poglądu podatnika, iż zawarcie umowy najmu lub dzierżawy wspólnego majątku tylko przez jednego ze współmałżonków i zgłoszenie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów z najmu zostanie zgłoszony przez tego współmałżonka zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przysługuje każdemu ze współmałżonków.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym w myśl ust. 2 art. 5 powołanej ustawy odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel oraz inne czynności wymienione w art. 7 ustawy.

Natomiast przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów oraz inne czynności wymienione w art. 8 ustawy. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W związku z faktem, iż najem jest usługą wymienioną w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej zawiera się w przytoczonej w art. 15 ust. 2 ustawy definicji działalności gospodarczej. Stanowi zatem czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto art. 113 ust. 1 powyższej ustawy stanowi, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Biorąc pod uwagę, że przytoczone wyżej przepisy za podatników podatku od towarów i usług uznają: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz że nie przewidują przy tym szczególnych regulacji w stosunku do małżonków, zwolnienie o którym mowa w art. 113 ust. 1 dotyczyć będzie jednego małżonka świadczącego usługi najmu, nawet wtedy gdy dotyczy ona majątku wspólnego. Co prawda zgodnie z art. 36 kodeksu cywilnego i opiekuńczego oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym. Przy czym każdy z małżonków może wykonywać samodzielnie zarząd majątkiem wspólnym, ale do dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda drugiego małżonka wyrażona w formie wymaganej dla danej czynności prawnej. Jednakże przepis ten nie ma znaczenia dla prawnopodatkowej oceny skuteczności czynności prawnej podjętej przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego.

Zgodnie bowiem z powołanym wyżej art. 5 ust. 2 powyższej ustawy o podatku VAT, zachowanie warunków oraz form przewidzianych przepisami prawa nie ma wpływu na nie objęcie danej czynności obowiązkiem podatkowym.

Biorąc pod uwagę fakt, iż z punktu widzenia prawa rodzinnego dokonana czynność prawna odnosi skutki w stosunku do obu małżonków, ale nie ma wpływu na powstanie obowiązku w podatku VAT po stronie małżonka, który nie wykonał danej czynności, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu stoi na stanowisku, iż zwolnienie o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT przysługuje tylko temu ze współmałżonków, który zawarł umowę najmu lub dzierżawy, mimo iż czynność ta dotyczyła majątku wspólnego. Zawarcie umowy najmu lub dzierżawy przez jednego ze współmałżonków stanowi, iż czynność ta została wykonana wyłącznie przez tego małżonka, który zawarł umowę i tylko on pozostawał w stosunku prawnym z drugą stroną tej czynności.

Powołany we wniosku argument, iż przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm) nie regulują sposobu opodatkowania podatkiem VAT usług najmu wykonywanych w oparciu o wspólny majątek małżonków nie ma znaczenia dla sprawy, ponieważ w/w ustawa precyzyjnie definiuje kto jest podatnikiem podatku VAT. Zaznaczyć również należy, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Powyższa zasada dotyczy również opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskiwanych przez małżonków z tytułu najmu, podnajmu dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) przychody małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z tytułu najmu, podnajmu dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, określa się dla każdego małżonka proporcjonalnie do jego udziału, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich. Powyższe oznacza, iż ustawodawca nie nakazał, a jedynie umożliwił opodatkowanie przychodów uzyskiwanych przez małżonków z tytułu umów najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym jednemu z małżonków poprzez wyrażenie takiej woli.

Biorąc powyższe pod uwagę , jak również definicję ?podatnika? oraz definicję ?działalności gospodarczej? określone w ustawie o podatku VAT istotne dla sprawy zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 będzie zamiar prowadzenia działalności gospodarczej przez danego współmałżonka, a nie sposób zgłoszenia obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych . Ważne bowiem jest czy współwłaściciel nieruchomości będzie wykonywał usługę najmu we własnym imieniu i na własny rachunek, czy też w imieniu wszystkich współwłaścicieli.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu nie podziela poglądu podatnika, iż limit 10.000 euro przysługuje każdemu ze współwłaścicieli rzeczy będącej przedmiotem najmu, w przypadku, gdy całość tego przychodu jest opodatkowywana przez jednego ze współwłaścicieli.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, iż limit 10.000 euro przychodu przysługiwałby każdemu z małżonków oddzielnie w przypadku, gdyby każdy z nich oddzielnie zawarł umowę najmu bądź dzierżawy proporcjonalnie do posiadanych udziałów we współwłasności oraz rozliczył przychód oddzielnie.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jej otrzymania (art. 236 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika