Czy prawidłowo ustalono stawkę podatku VAT w wys.22% przy zawartej umowie na dostawę i montaż wyrobów (...)

Czy prawidłowo ustalono stawkę podatku VAT w wys.22% przy zawartej umowie na dostawę i montaż wyrobów własnych z inną firmą.

POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zmian.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T., po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 23-11-2006 r. orzeka w następujący sposób :

stanowisko jest nieprawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian. ) zobowiązuje , stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 23 listopada 2006r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmian.) w przedmiocie stosowania tego przepisu dla dostawy i montażu stolarki okiennej i drzwiowej oraz dokumentowania tych czynności fakturami VAT w świetle przepisów § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. We wniosku uzupełnionym w dniu 06-12-2006 r. odwołano się do następującego stanu faktycznego :Spółka ? producent stolarki okiennej i drzwiowej- zawarła umowę na dostawę i montaż stolarki okiennej i drzwiowej z firmą, która jest podatnikiem VAT. W przedmiocie umowy został określony zakres robót wg dokumentacji projektowej , jak i oferta Spółki. W dokumentacji projektowej w opisie inwestycje figuruje' Budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami'. Oferta firmy zawiera poszczególne pozycje jednostkowe wyrobów z cenami netto i stawką 22% VAT. Na podstawie umowy , do poszczególnych partii dostarczanych pozycji stolarki okiennej Spółka wystawiła dla odbiorcy faktury ze stawką 22%. Odbiorca domaga się korekt stawki podatku VAT z 22% na 7% opierając swoje żądanie na kwalifikacji inwestycji jako ' budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami ' - wskazuje w piśmie Spółka.

Wnioskodawca przedstawił w sprawie następujące stanowisko ? cyt. ' Naszym zdaniem zastosowana przez nas stawka podatku jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z zawartą umową przedmiotem jest dostawa i montaż stolarki okiennej i drzwiowej , a nie roboty budowlano-montażowe. Złożona oferta jako integralna część umowy zawierała podatek w wysokości 22% , co również obliguje nas do zastosowania takiej właśnie stawki podatku. ' Mając na uwadze treść przepisu art. 14 a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów :art. 27 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54,poz.535 ze zmian. ) który stanowi , iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami , w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych , takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego ? miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości ;§ 5 ust.

1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r . w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. ). Przepis ten stanowi, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 rozporządzenia. Pod poz. 19 załącznika nr 1 wyszczególniono montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów , dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20 , oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego , o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.

Dla rozstrzygnięcia kwestii prawidłowego opodatkowania przez Spółkę czynności dostawy i montażu stolarki okiennej i drzwiowej wynikających z zawartej umowy decydujące znaczenie ma ocena , czy czynność ta jest świadczeniem usług , czy też dostawą towaru wraz z montażem. Oczywiście , w tej sytuacji, istotne znaczenie ma treść umowy zawartej między Spółką, a Zamawiającym, ale jednocześnie , nie przesądza ona o kwalifikacji wykonywanych przez podatnika czynności, a tym samym o wysokości stawki podatku, jaka powinna być stosowana. Z przedstawionego i uzupełnionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że budynek , w którym zostaną wykonywane czynności o których mowa we wniosku, sklasyfikowany został wg PKOB jako ' budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe mieszczące się w grupie '112' z uwagi na 60% udział części mieszkalnej w całości. A zatem, w myśl § 5 ust. 1 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r . w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , począwszy od 15 lutego 2005 roku, stawka podatku VAT wynosi 7% w odniesieniu do usług montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów dokonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Określenie ' montaż ' oznacza dokonanie określonych czynności z wykorzystaniem ( zużycie, użyciem) określonych towarów. W podstawie opodatkowania robót polegających na montażu okien i drzwi przez ich producenta należy oczywiście uwzględnić również wartość montowanych towarów (stolarki okiennej ), zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z materiałów dołączonych do wniosku i przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka jako producent stolarki okiennej , dokonuje jej montażu w obiekcie budynku mieszkalnego i w oparciu o w/w przepisy prawa podatkowego winna opodatkować swoją usługę stawką 7% w fakturze wystawionej dla odbiorcy. Fakt złożenia oferty (jako integralnej części umowy ), zawierającej 22% podatek nie ma znaczenia co do określenia prawidłowej stawki opodatkowania, gdyż o wysokości stawki podatkowej decydują wyłącznie przepisy aktów prawnych i wysokość opodatkowania nie może być uzależniona od treści zawartej umowy, a musi wynikać jedynie z przepisów prawa podatkowego. Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji. Niniejsza interpretacja :dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiastwłaściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika