Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony zawarty w cenie paliwa (...)

Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony zawarty w cenie paliwa zakupywanego na potrzeby serwisu, wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych? Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług serwisowych polegających na naprawie samochodów osobowych. Do naprawy samochodów niejednokrotnie używane jest paliwo (benzyna, olej napędowy) kupowane przez pracowników w kanistrach bez wyszczególnienia na fakturze numeru samochodu. Zamiast numeru samochodu widnieje w fakturze zakupu napis ?kanister? lub ?serwis?. Wartość zużytego paliwa do konkretnej naprawy jest ujmowana w cenie usługi serwisowej jako zużyte materiały i w całości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik uważa, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w cenie paliwa.

Zgodnie z art. 86ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art.124.
Stosownie do postanowień art. 88 ust. 1 pkt 2 wymienionej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 07.06.2006r. jest prawidłowe tylko wówczas, jeżeli wydatki na zakup paliwa mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa, udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika