Podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, (...)

Podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, ponadto posiada gospodarstwo rolne. Z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego w 2003r. uzyskał dochód w wysokości ok. 22.000,-zł. i od bieżącego roku chciałby zrezygnować z systemu ryczałtowego i przejść na rozliczenie podatku od towarów i usług (VAT) na zasadach ogólnych. Jakie należy złożyć dokumenty, aby zostać płatnikiem podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych z tytułu działalności rolniczej? W jaki sposób należy dokonywać rozliczeń (czy na jednej deklaracji, czy na odrębnych)? Czy należy prowadzić jedną wspólna ewidencję na działalność gospodarczą i rolniczą, czy odrębne?

Zgodnie z art. 7 ust. 2b i 2c ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym( Dz.U. Nr 11, poz.50 z późn.zm.) rolnik może zrezygnować z systemu ryczałtowego i przejść na rozliczenie podatku od towarów i usług (VAT) na zasadach ogólnych, pod warunkiem:
A/ dokonania w poprzednim roku podatkowym sprzedaży produktów rolnych, (z wyłączeniem produktów importowanych oraz odprzedaży nabytych wcześniej produktów rolnych), o wartości przekraczającej 20 tys.zł.;
B/ prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 27 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc rezygnacji. Przepis art. 27 ust.1 ustawy nie określa wzoru ewidencji sprzedaży, a nakłada jedynie obowiązek zaewidencjonowania sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym;
C/ dokonania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług (VAT). Zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług dokonuje się we właściwym dla rolnika urzędzie skarbowym, na formularzu VAT-R ?Zgłoszenie rejestracyjne podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego? przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

Jednym z podstawowych obowiązków rolnika ? podatnika podatku od towarów i usług (VAT), który przeszedł na ogólne zasady opodatkowania, jest prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów towarów i usług umożliwiającej sporządzenie deklaracji dla podatku od towarów i usług ?art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Ustawodawca nie określił szczegółowo danych, jakie powinna zawierać ewidencja prowadzona przez rolnika rozliczającego podatek od towarów i usług (VAT) na zasadach ogólnych. Dla osiągnięcia kompletności prowadzonych ewidencji podatku od towarów i usług istotne jest, aby objąć nią te wszystkie dane, które są niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji podatkowej.

Rolnicy podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych z tytułu sprzedaży produktów rolnych i prowadzenia działalności gospodarczej w innym zakresie w myśl art. 10 ust.1 ustawy obowiązani są składać jedną deklarację podatkowa dla podatku od towarów i usług za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika