Prawo odliczenia podatku od towarów i usług z tyt. zakupu środków trwałych i wyposażenia stanowisk (...)

Prawo odliczenia podatku od towarów i usług z tyt. zakupu środków trwałych i wyposażenia stanowisk pracy dla bezrobotnych, sfinansowanych ze środków Funduszu Pracy.

Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Spółdzielnia dokonała zakupów środków trwałych oraz wyposażenia stanowisk pracy dla bezrobotnych. Ww. koszty zostały zrefundowane ze środków Funduszu Pracy na podstawie zawartej umowy z Powiatowym Urzędem Pracy. Zdaniem Podatnika, ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tyt. poniesionych nakładów, służących wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie stwierdza, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535, ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Wszelkie ograniczenia w zakresie przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego (wyjątki od zasady, zawartej w przepisie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) wynikają z przepisów prawa podatkowego (zarówno z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisów wykonawczych do tej ustawy). Przepisy te nie uzależniają prawa do odliczenia podatku naliczonego od źródła jego finansowania. Przypadki, w których nabycie towarów i usług nie uprawnia podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zostały przez ustawodawcę określone w art. 88 ustawy o VAT.

Porady prawne

Zgodnie z brzmieniem art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Natomiast art. 88 ust. 3 tej ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy między innymi: - wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;- wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku;

Przepisy art. 16a i 16 b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654, ze. zmianami) określają, które składniki majątku podatnika zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji podatkowej. Natomiast przepisy art. 16c tej ustawy określają te składniki majątku trwałego, które amortyzacji nie podlegają. Z przepisów tych nie wynika, że o tym, czy dany środek trwały podlega amortyzacji podatkowej czy też nie, decyduje fakt sfinansowania jego nabycia ze środków przyznanych z Funduszu Pracy. Konsekwentnie należy uznać, że również dla celów art. 86 ust. 1 oraz przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług okoliczność, że nabycie danego środka trwałego zostało sfinansowane ze środków Funduszu Pracy, jest bez znaczenia. Fakt otrzymania przez Podatnika środków pieniężnych na pokrycie kosztów, związanych z nabyciem środków trwałych, podlegających amortyzacji lub związanych z nabyciem środków trwałych nie podlegających amortyzacji, ale pozostających w ścisłym związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, wykorzystywanych następnie do wykonywania czynności opodatkowanych, nie powoduje u Podatnika ? w myśl cytowanych wyżej przepisów ? utraty prawa określonego w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT W związku z powyższym, Spółdzielni przysługuje na zasadach ogólnych prawo do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w fakturach, dokumentujących zakupy towarów, o których mowa w przedmiotowym wniosku ? w zakresie, w jakim te towary wykorzystane zostaną do wykonywania czynności opodatkowanych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika