Dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty (...)

Dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu ciągnika rolniczego w przypadku uznania, że sprzedaż działek budowlanych stanowi działalność gospodarczą

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 2 października 2006r. (doręczonego dnia 4 października 2006r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu ciągnika rolniczego w przypadku uznania, że sprzedaż działek budowlanych stanowi działalność gospodarczą, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

Porady prawne

stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 2 października 2006r. (doręczonym dnia 4 października 2006r.) Pan ...............zwrócił się z pytaniem, czy w przypadku gdy sprzedaż działek budowlanych zaliczona zostanie do działalności gospodarczej i z tego tytułu odprowadzony zostanie podatek należny w stawce 22 %, uprawniony będzie do odliczenia kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu np. ciągnika rolniczego.

W ocenie Pana ..............., w przedstawionym stanie faktycznym, uznać należy, że prawo takie będzie przysługiwało, bowiem obrót będzie odbywać się w ramach jednego gospodarstwa rolnego.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Pan ................. prowadzi działalność gospodarczą m.

in. w zakresie sprzedaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę. Działalność ta nie jest działalnością rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy. W myśl tego przepisu przez działalność rolniczą rozumie się bowiem produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin ?in vitro?, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic,entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych ( PKWiU 02.01.13) oraz bambusa ( PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych. Przez usługi rolnicze rozumie się natomiast usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy ( art. 2 ust. 21 ustawy).

Przy rozstrzyganiu istnienia po stronie podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług istotne znaczenie ma zatem, czy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Istotną bowiem zasadą dla realizacji prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest istnienie związku tego podatku z czynnościami opodatkowanymi. Podatek naliczony podlega zatem odliczeniu wówczas, gdy towary lub usługi wykorzystywane są do wykonywanych czynności opodatkowanych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu nie podziela stanowiska podatnika w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego przy dokonaniu zakupu ciągnika rolniczego dla celów prowadzonej działalności rolniczej ( gospodarstwo rolne), a to z tej przyczyny, że zakup ten nie jest związany z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych polegających na dokonywaniu dostaw gruntów przeznaczonych pod zabudowę.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko podatnika uznać należało za nieprawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, iż powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika