Według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować usługi budowlano-montażowo-remontowe (...)

Według jakiej stawki podatku od towarów i usług należy opodatkować usługi budowlano-montażowo-remontowe świadczone w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w których część powierzchni została przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej.

W dniu 14.11.2005r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem, według jakiej stawki podatku od towarów i usług powinien opodatkować usługi budowlano - montażowo - remontowe świadczone w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w których część powierzchni została przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że świadczy on usługi budowlano - montażowo - remontowe m. in. w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w których część powierzchni (nie przekraczająca 50%) została przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy usługi te opodatkowane są 7% stawką podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 535 ze zmianami) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ww. ustawy).

Obiektami budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy są natomiast budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB):

? 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

? 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

? ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. z 1999r. Nr 112, poz. 1316 ze zmianami) budynki dzielą się na budynki mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Jeżeli zatem wnioskodawca świadczy usługi budowlano - montażowo - remontowe w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych tj. sklasyfikowanych w PKOB 111, w których część powierzchni (nie przekraczająca 50%) została przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej, to są one w całości opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%. Zgodnie bowiem z art. 146 ust. 2 stawka podatku odniesiona jest do rodzaju budownictwa jako całości, a nie do rodzaju znajdujących się w nim lokali.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu uznaje przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika