Czy w związku ze zmianą rodzaju ewidencjonowanych usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej podatnik (...)

Czy w związku ze zmianą rodzaju ewidencjonowanych usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej podatnik jest obowiązany do zwrotu odliczonych kwot wydatkowanych na nabycie kasy rejestrującej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 września 2006 r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a § 3 i 4 tejże ustawy następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Porady prawne

Z treści złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika następujący stan faktyczny:
Miejski Ośrodek Kultury począwszy od dnia 1 października 2005 r. rozpoczął ewidencjonowanie obrotu oraz kwot podatku należnego uzyskanego ze sprzedaży biletów do kina przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W związku z rozwiązaniem umowy najmu pomieszczeń, w którym funkcjonowało kino, kasa nie była użytkowana przez okres od lutego do października 2006 r., kiedy kasę rozpoczęto wykorzystywać przy sprzedaży biletów wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości oraz wykonawstwa artystycznego i literackiego. Po rozpoczęciu ewidencjonowania Podatnik skorzystał z przysługującego prawa odliczenia wydatków związanych z nabyciem kasy rejestrującej w wysokości 50% jej wartości netto, tj. bez podatku od towarów i usług.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Podatnik stawia pytanie z zakresu podatku od towarów i usług, czy w związku ze zmianą rodzaju ewidencjonowanych usług przy zastosowaniu opisanej we wniosku kasy rejestrującej jest obowiązany do zwrotu odliczonych kwot wydatkowanych na nabycie kasy rejestrującej.
Według stanowiska zaprezentowanego w piśmie Miejski Ośrodek Kultury nie jest obowiązany do zwrotu odliczonej kwoty wydatkowanej na zakupu kasy rejestrującej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku ocenił jako prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy zważając, co następuje:

Stosownie do art. 111 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadkach naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1.
W wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepisach § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz.

375) zostały wymienione przypadki rodzące skutek w postaci zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. W oparciu o § 11 ust. 1 wymienionego rozporządzenia podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach określonych w art. 111 ust. 6 ustawy oraz dodatkowo, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

    1) zaprzestaną wykonywania działalności;
    2) nastąpi otwarcie likwidacji;
    3) zostanie ogłoszona upadłość;
    4) nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału);
    5) dokonają odliczenia z naruszeniem warunków, o których w § 7 i 8.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz brzmienie powołanych wyżej przepisów przyjąć należy, iż zmiana rodzaju ewidencjonowanych usług przy zastosowaniu opisanej we wniosku kasy rejestrującej nie skutkuje obowiązkiem zwrotu odliczonych kwot wydatkowanych na jej zakup.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika