Czy sprzedaż części działek (prawa wieczystego użytkowania gruntów) przez osoby fizyczne powoduje (...)

Czy sprzedaż części działek (prawa wieczystego użytkowania gruntów) przez osoby fizyczne powoduje obowiązek w zakresie opodatkowania tych transakcji podatkiem od towarów i usług?

Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że w kwietniu 2001r. wnioskodawcy, jako wspólnicy spółki cywilnej, nabyli w celu prowadzenia działalności gospodarczej prawo wieczystego użytkowania gruntów (o powierzchni 3,469 ha) oraz własność wzniesionych na nich budynków i budowli.

Po obowiązkowym przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną, prawo wieczystego użytkowania przedmiotowych gruntów wraz z własnością budynków i budowli przeszło ? w drodze sukcesji - na nowo powstałą spółkę jawną. W 2003r. wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o zmniejszeniu udziałów kapitałowych poprzez wycofanie ze spółki jawnej prawa użytkowania wieczystego dwóch działek niezabudowanych.Z uwagi na wycofanie prawa wieczystego użytkowania dwóch działek nieruchomości te stały się własnością osób fizycznych.

Porady prawne

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje, że dalsza czynność zbycia przez osoby fizyczne prawa użytkowania wieczystego dwóch niezabudowanych działek, nie powoduje obowiązku naliczenia i odprowadzenia podatku VAT, gdyż z tytułu tych transakcji zbywcy nie będą podatnikami w myśl art.15 ustawy VAT.

Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

We wniosku powołano przepis art.15 ust.1 ustawy VAT, który stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art.15 ust.2 ustawy VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku, gdy odbywa się w ramach prowadzonej przez podatnika podatku od towarów i usług działalności gospodarczej lub jeśli dokonywana jest jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.

Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że dotychczas nie dokonywano zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, a w bieżącym roku nastąpi ich częściowe zbycie.

W sytuacji, gdy prowadzona przez Państwa działalność gospodarcza nie polega na obrocie terenami przeznaczonymi pod zabudowę lub budowlanymi, a zbycie prawa następuje z majątku osób fizycznych to czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak zauważyć, że w przypadku dokonywania kolejnych czynności zakupu gruntów, a następnie ich sprzedaż w postaci działek budowlanych, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, w myśl art.15 ust.2 ustawy o VAT, czynności te uznane będą za działalność gospodarczą, a ich zbywca stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny w odniesieniu do obowiązującego stanu prawnego organ podatkowy potwierdza stanowisko zawarte we wniosku.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika