Podatnik podatku od towar i usług zakupił w 2002 r. na cele działalności gospodarczej samochód i (...)

Podatnik podatku od towar i usług zakupił w 2002 r. na cele działalności gospodarczej samochód i dokonał odliczenia podatku naliczonego w 100%. Obecnie podatnik zamierza przekazać zakupiony samochód na cele osobiste. Pytanie podatnika brzmi: czy przekazanie ww. samochodu na cele osobiste podalega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

W dniu 12 kwietnia 2002r. Podatnik podatku od towarów i usług zakupił samochód Ford Fokus i dokonał wg obowiązujących w owym czasie przepisów odliczenia podatku naliczonego w całości, wynikającego z zakupu samochodu na cele działalności gospodarczej. W związku ze zmianą przepisów podatkowych - obecnie środek trwały nie korzysta z prawa do odliczenia paliwa zakupionego do samochodu. Od 1 września 2006r. Podatnik zawiesił działalność gospodarczą, w której samochód był wykorzystywany i zamierza przekazać go na cele osobiste.

Pytanie podatnika brzmi:

Czy przekazanie powyżej opisanego szmochodu na cele osobiste podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Podatnika przekazanie na cele osobiste samochodu nie powoduje konieczności zwrotu podatku naliczonego jak również naliczenia podatku należnego od faktycznej wartości samochodu.

W świetle przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego tutejszy organ nie podziela stanowisko Strony i stwierdza co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. W myśl art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Ponadto w myśl art. 29 ust. 10 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

W odniesieniu do obowiązującego stanu prawnego, przekazanie na cele osobiste Podatnika środka trwałego w postaci samochodu, przy którego zakupie Podatnik dokonał w całości w 2002r. pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z jego zakupu - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.). Podstawa opodatkowania winna być ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 cyt. ustawy. Powyższe przekazanie na cele osobiste nie powoduje obowiązku zwrotu odliczonego podatku naliczonego z zakupu samochodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika