Dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego (...)

Dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od części zakupionych do samochodów używanych, w przypadku dostawy których sprzedaż jest dokumentowana fakturami VAT marża, a które to części służą do serwisów przedsprzedażowych.

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 5 grudnia 2006r. (doręczonego dnia 12 grudnia 2006r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od części zakupionych do samochodów używanych, w przypadku dostawy których sprzedaż jest dokumentowana fakturami VAT marża, a które to części służą do serwisów przedsprzedażowych Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

Porady prawne

stwierdza, że

stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 5 grudnia 2006r. (doręczonym dnia 12 grudnia 2006r.) podatnik zwrócił się z pytaniem czy w związku z zakupem części samochodowych do aut używanych wykorzystywanych w ramach serwisu przedsprzedażowego można odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup.

Podatnik stoi na stanowisku, iż przysługuje mu prawo do odliczania podatku VAT od zakupu części służących do serwisu przedsprzedażowego, ponieważ części zamienne użyte do serwisowania w/w samochodów są zakupione na podstawie 'pełnego opodatkowania', tzn. nie są to towary zakupione na zasadach marży.

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje samochody używane od osób fizycznych nie będących podatnikami VAT, o których mowa w art. 15 ustawy, podatników, o których mowa a art. 15 ustawy jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art.113 oraz podatników, o których mowa w art. 15 ustawy, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z art. 120 ust 4 i 5 ustawy, które następnie podlegają serwisowi przedsprzedażowemu i dalszej odsprzedaży. Sprzedaż aut używanych jest dokumentowana tzw. fakturami VAT marża.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust.

1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art 119 ust.4, art.120 ust 17 i 19 oraz art.124. W myśl natomiast art. 120 ust.19 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5 (system marży).

Oznacza to, że brak prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupionych przez podatnika towarów, dotyczy jedynie przypadków gdy nabył on towar używany, którego dostawa podlegała opodatkowaniu w systemie marży. Nabywca towaru nie ma bowiem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu opodatkowania marży.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że podatnikowi przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu części wykorzystanych następnie do serwisów przedsprzedażowych, pomimo że sprzedaż samochodu następuje w systemie marży. Części te nie mają bowiem charakteru towarów używanych w rozumieniu art.120 ust.1 pkt 4 ustawy, których dostawa mogłaby podlegać opodatkowaniu w systemie marży, a w konsekwencji wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W świetle powyższego stwierdzić należało, że stanowisko podatnika wyrażone w złożonym zapytaniu jest prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika