Czy remontując Środowiskowy Dom Samopomocy można zastosować stawkę VAT 7%?

Czy remontując Środowiskowy Dom Samopomocy można zastosować stawkę VAT 7%?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 października 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 13.10.2006 r. uzupełnionym pismem z dnia 24.10.2006 r. zwrócił się Pan do tut. Organu podatkowego z zapytaniem: czy remontując Środowiskowy Dom Samopomocy można zastosować stawkę VAT 7%?

Porady prawne

Remontowany budynek ma charakter domu opieki nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi. Zapewnia opiekę całodzienną, ale nie całodobową tzn. nie posiada miejsc noclegowych na pobyt nocny swoich podopiecznych. W czasie pobytu w placówce organizowane są zajęcia mające na celu aktywizację życiową. Placówka ta jest elementem systemu opieki społecznej i podlega oraz jest finansowana przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Zgodnie z poz. 20 załącznika nr 1 do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.)- budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych podlegają opodatkowaniu według stawki VAT 7%.

Stosownie do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) w Dziale 11- budynki mieszkalne mieści się Klasa 1130 tj. budynki zbiorowego zamieszkania, która obejmuje budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy mieszkalne m. in. dla ludzi starszych np. domy opieki społecznej.

Natomiast zgodnie z definicją wynikającą z w/w Rozporządzenia? budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

W związku z powyższym, nie można uznać Środowiskowego Domu Samopomocy za budynek mieszkalny, gdyż nie spełnia wymogów określonych w powyższej definicji.

Naczelnik tut. Organu podatkowego uważa zatem, iż Pana stanowisko wyrażone w piśmie z dnia 13.10.2006 r. że w przypadku wykonywania usług remontowych w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy można zastosować stawkę VAT 7%, nie jest słuszne pod względem prawnym.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Wobec tego wykonywane przez Pana usługi remontowe w Środowiskowym Domu Samopomocy podlegają opodatkowaniu stawką VAT 22%.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, ani kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika