Podatniczka uczestniczy w systemie zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) dla podróżnych niemających (...)

Podatniczka uczestniczy w systemie zwrotu podatku od towarów i usług (VAT) dla podróżnych niemających stałego miejsca zamieszkania na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej i dokonuje zwrotu podatku od towarów i usług od towarów wymienionym podróżnym w ramach tzw. TAX FREE.
Podatniczka pyta czy sprzedawca może dokonać zwrotu podatku VAT ( zapłaconego przy nabyciu towarów w jej firmie , które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione poza terytorium Wspólnoty) podróżnemu , przy czym zakupione towary zostały wyszczególnione w: paragonie fiskalnym w więcej niż w siedmiu pozycjach oraz w dokumencie ?Zwrot VAT dla podróżnych? (zwanym TAX FREE) składającym się z dwóch lub więcej kartek ze sobą zszytych i ponumerowanych. Podatniczka nadmieniła, że na takich dokumentach znajduje się potwierdzenie wywozu towarów dokonane przez Urząd Celny.
Według podatniczki w takich przypadkach można dokonywać zwrotu podatku VAT podróżnemu, ponieważ wystawienie wielostronicowego dokumentu TAX FREE dokumentuje rzeczywisty przebieg operacji gospodarczej i nie narusza przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 128 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ?ustawą?, osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane ?podróżnymi?, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego. Miejsce stałego zamieszkania podróżnego, zgodnie z ust. 2 art. 126 ustawy, ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
Stosownie do art.128 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu.
W myśl art. 128 ust. 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towarów powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy fiskalnej, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.
Minimalna kwota łącznej wartości zakupów uprawiająca do otrzymania przez podróżnego zwrotu VAT od zakupionego towaru, została określona w §1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2004r. w sprawie minimalnej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 84, poz. 780).
Zgodnie z tym przepisem minimalna kwota łącznej wartości zakupów wraz z podatkiem od towarów i usług, wynikająca z imiennego dokumentu, wystawionego przez jednego sprzedawcę, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od zakupionych przez niego towarów, wynosi 200zł.

Porady prawne

Z przedstawionego przez Podatniczkę stanu faktycznego wynika zaś, iż do każdego dokumentu TAX FREE, wystawianego dla podróżnego, dołączony został paragon z kasy rejestrującej.
W powołanym wcześniej art.128 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług - ustawodawca wyraża się o ?dokumencie? w liczbie pojedynczej, bez wskazywania ilości stron lub kart, które może (lub powinien) zawierać. W sytuacji, gdy kilka formularzy ?Zwrot VAT dla podróżnych? zwanych ?TAX FREE?, opatrzonych tym samym numerem, składa się na jeden imienny dokument ?Zwrot VAT dla podróżnych?, to zgodnie z literalnym brzmieniem powołanego wyżej przepisu, jeden paragon obejmujący łączną wartość sprzedaży i kwotę podatku VAT należnego wyszczególnionych na wszystkich stronach powinien być dołączony do tego dokumentu.

Zatem imienny, wielostronicowy ( lub wielokartkowy) dokument TAX FREE, opatrzony tym samym numerem z dołączonym do niego paragonem z kasy fiskalnej, potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży, może stanowić podstawę do dokonania zwrotu podatku VAT podróżnemu o ile potwierdzenie wywozu towarów poza granice Wspólnoty zostanie dokonane przez Urząd Celny w sposób nie budzący żadnych wątpliwości.
Według Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej z rozwiązania, o którym mowa we wniosku Podatniczki, wskazane jest korzystać w wyjątkowych sytuacjach uzasadnionych np. kumulowaniem zakupu wielu różnych towarów o niskiej cenie jednostkowej.
Zatem stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika