Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług uzyskiwanej prowizji z tytułu sprzedaży polis ubezpieczeniowych.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług uzyskiwanej prowizji z tytułu sprzedaży polis ubezpieczeniowych.

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach Podatnika, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 28 kwietnia 2004r. zwrócił się Pan z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług uzyskiwanej prowizji z tytułu sprzedaży polis ubezpieczeniowych. Przy czym zajął Pan stanowisko, iż przedmiotowa usługa posiada symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 67.20.10, a prowizja winna być zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jako wymieniona w załączniku Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ? zwanej dalej ustawą.

Porady prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowania obowiązującego stanu prawnego oraz przedstawionego stanu faktycznego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem? podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 <...>. Ponadto zgodnie z ust. 3 art. 8 ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. W opinii tut. organu podatkowego przedmiotowe usługi są sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 67.20.10-00.10 usługi pośrednictwa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), a ich klientami. Z przedmiotowego stanu prawnego wynika, iż wykonywane czynności są objęte zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, zgodnie z powołanym art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, gdyż ustawodawca nie wymienił tych czynności w art. 6 ustawy, który stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do: transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans; czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy; działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Jednocześnie w poz. nr 3 pkt 4 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30) z wyłączeniem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Reasumując powyższe wywody w opinii tut. organu podatkowego stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku jest słuszne i usługi pośrednictwa finansowego w postaci pośrednictwa w sprzedaży polis ubezpieczeniowych są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika