Podatnik od dnia 01.09.2006r. wykonuje działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej (...)

Podatnik od dnia 01.09.2006r. wykonuje działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej (PKD 52.61Z). Sprzedaje suplementy diety i odżywki dla sportowców i ludzi aktywnych ruchowo oraz akcesoria sportowe takie jak rękawiczki, pasy ochronne, obciążenia treningowe itp. Pan A. L....... zarejestrował się w tutejszym organie podatkowym jako podatnik podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wybrał jako formę rozliczenia podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od dnia 21.08.2006r. (tj. daty rozpoczęcia działalności wskazanej we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) do dnia 01.09.2006r. nie uzyskał przychodów (obrotów) z działalności gospodarczej. Podatnik wykonuje handel detaliczny przez internet, a sprzedany towar trafia do klienta za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. lub firm kurierskich. Podatnik prowadzi szczegółową ewidencję i dokumentację każdej transakcji, z której jednoznacznie wynika jakiej konkretnie dostawy dotyczyła dana zapłata. Każda sprzedaż dokumentowana jest fakturą VAT i ewidencjonowana w księdze przychodów i rozchodów. Pan A...... L....... prowadzi również ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie których można ustalić dane osób fizycznych i rolników ryczałtowych, na rzecz których dokonano wysyłki towarów. Zapłata za sprzedany towar w całości trafia za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy sprzedawcy. Strona pyta, czy działalność, którą prowadzi jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania obrotów i kwot podatku od towarów i usług należnego za pomocą kas rejestrujących.Podatnik uważa, że spełnia warunki określone w pozycji 43 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375) i nie ma obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Szczegółowe przepisy dotyczące m. in. zakresu zwolnień na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, Minister Finansów zawarł w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących z dnia 28 marca 2006r. /Dz. U. Nr 51, poz. 375/.

Porady prawne

Stosownie do zapisu § 3 ust. 6 tego rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2006r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania obrotów i kwot podatku od towarów i usług należnego podatników rozpoczynających sprzedaż w 2006r. z tym, że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000zł z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.
Ponadto, na podstawie § 2 pkt 1 wyżej wymienionego rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2006r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Do czynności takich należy m.in. zamieszczona pod pozycją 43 tego załącznika dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), za wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.
Zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 01 kwietnia 2006r.
W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

Wobec powyższego, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej podziela Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika