Czy z chwilą sprzedaży pierwszej działki Gmina B. winna naliczyć podatek VAT w wysokości 22 % ?`

Czy z chwilą sprzedaży pierwszej działki Gmina B. winna naliczyć podatek VAT w wysokości 22 % ?`

P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 113 ust. 13 pkt 1 lit d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 02.04.2007 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E Dnia 03.04.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Gmina B. zamierza dokonać sprzedaży 6 działek z przeznaczeniem pod zabudowę letniskową o wartości szacunkowej około 6,5 tys. zł każda.W poprzednim roku podatkowym Gmina B. nie dokonała żadnej sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że podatek VAT przy sprzedaży działek pod zabudowę letniskową powinien być naliczony już z chwilą sprzedaży pierwszej działki w wysokości 22 %. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący: Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, ilekroć jest mowa o towarach ? rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W świetle art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów, do których zalicza się m. in. grunty zabudowane i niezabudowane.W przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) ? jedynie tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę (o takim charakterze tych gruntów decydować powinien przede wszystkim plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących, np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nieprzeznaczonymi w planach pod zabudowę ? są zwolnione od VAT.

Zatem dostawa gruntów opodatkowana jest stawką 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy o VAT) w przypadku, gdy dotyczy ona terenów niezabudowanych, budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Jeżeli przedmiotem dostawy są grunty rolne, wówczas podlega ona zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.Ponadto należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit d) ustawy o VAT zwolnień od podatku VAT nie stosuje się bez względu na wartość sprzedaży w przypadku podatników dokonujących m. in. dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika