Czy istnieje możliwość zapłaty przyszłych zobowiązań w podatku VAT poprzez zaliczenie podatku (...)

Czy istnieje możliwość zapłaty przyszłych zobowiązań w podatku VAT poprzez zaliczenie podatku należnego z wystawionych dla kontrahenta faktur VAT, który stanowi wierzytelność objętą ugodą restrukturyzacyjną?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest wierzycielem Huty 'A'.

Zobowiązania Huty, w tym także zobowiązania cywilnoprawne podlegają restrukturyzacji na podstawie ustawy z dnia 30.10.2002 r. o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu na rynku pracy (Dz. U. Nr 213, poz. 1800 ze zm.).

Restrukturyzacja finansowa zobowiązań cywilnoprawnych odbywa się na zasadach określonych w art. 22 do 26 tej ustawy. Wierzyciel i przedsiębiorca zawierają ugodę restrukturyzacyjną.

Przedmiotem ugody restrukturyzacyjnej może być między innymi zobowiązanie się wierzycieli do podjęcia działań w celu wsparcia realizacji planu restrukturyzacyjnego poprzez objęcie akcji przedsiębiorcy.

Powołana ustawa nie zawiera regulacji dot. możliwości zaliczenia na zobowiązania podatkowe podatku należnego i zapłaconego przez wierzyciela, natomiast gdyby ugoda restrukturyzacyjna polegała na umorzeniu zobowiązań cywilnoprwanych, z wyjątkiem odsetek, stanowiłyby one koszt uzyskania przychodu wierzyciela w całości, gdy wierzytelność była uprzednio zaliczona do przychodów należnych(art. 26 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Zgodnie z art. 59 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek:

  • zapłaty,
  • pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
  • potrącenia,
  • zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku,
  • zaniechania poboru,
  • przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych,
  • przyjęcia własności nieruchomości lub prawa majątkowego w postępowaniu egzekucyjnym,
  • umorzenia zaległości,
  • przedawnienia.

Wymieniony w art. 59 § 1 Ordynacji podatkowej katalog form wygasania zobowiązań podatkowych jest katalogiem zamkniętym.

Ustawodawca nie przewidział innych form wygasania zobowiązań podatkowych.

Zatem w świetle przytoczonych regulacji prawnych nie jest możliwe zaliczenie na poczet przyszłych zobowiązań w podatku VAT podatku należnego z faktur VAT wystawionych dla kontrahenta objętego postępowaniem restrukturyzacyjnym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika