Z jaka stawką podatku od towarów i usług Zakład budżetowy ma wystawić fakturę na usługi transportowe (...)

Z jaka stawką podatku od towarów i usług Zakład budżetowy ma wystawić fakturę na usługi transportowe dla urzędu Miasta i Gminy?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.11.2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu 17.11.2005 r.),uzupełnionego w dniu 10.01.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 17.11.2005 r. Zakład Gospodarki Komunalnej zwrócił się do tut. Organu podatkowego o udzielenie interpretacji w sprawie zastosowania stawki na usługi transportowe wykonywane dla Urzędu Miasta i Gminy. Wniosek ten pismem z dnia 10.01.2006 r. został uzupełniony o stan faktyczny, dotyczący świadczonych przez Zakład Gospodarki Komunalnej usług transportowych oraz uiszczenie opłaty skarbowej.

Porady prawne

Zakład Gospodarki Komunalnej jest samorządowym zakładem budżetowym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, świadczy między innymi usługi transportowe dla Urzędu Miasta i Gminy. Nie są to usługi komunikacji miejskiej.Usługi te polegają na transporcie materiałów, narzędzi itp. Usługi te nie są zadaniami publicznymi Zakładu Gospodarki Komunalnej, są działalnością gospodarcza (pozostała). Zakład Gospodarki Komunalnej uważa, iż usługi te powinny być opodatkowane stawka podatku 22%.Zdaniem tut. Organu stanowisko zwarte w piśmie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usługi komunikacji miejskiej.
W poz. 138 tego załącznika wymieniono usługi w zakresie rozprowadzania wody, natomiast w poz. 153 wymieniono usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.
Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym przepisie, ustawodawca nie wyłączył czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych pomiędzy podmiotamitam wymienionymi.

Zatem bez względu na formę prawna zawartej umowy, do usług transportowych świadczonych pomiędzy zakładem budżetowym i jednostka budżetowa, zastosowanie znajduje cytowany § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów, w myśl którego usługi te sa zwolnione od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowych.

POUCZENIE
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika