Jaka stawka podatku od towarów i usług (VAT) winna być liczona za garaże, miejsca parkingowe znajdujące (...)

Jaka stawka podatku od towarów i usług (VAT) winna być liczona za garaże, miejsca parkingowe znajdujące się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym sprzedawane wspólnie z mieszkaniem?
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 25.09.2006r. Podatnik jest w trakcie podpisywania umów z nabywcami lokali mieszkalnych i miejsc garażowych. W związku z brakiem jednoznacznego stanowiska dotyczącego wysokości podatku od towarów i usług (VAT) przy sprzedaży miejsca garażowego włącznie z mieszkaniem Podatnik ma problem z ustanowieniem kwoty brutto należności.
W ocenie pytającego przy sprzedaży garaży i miejsc parkingowych winna być zastosowana stawka VAT - 7% w związku z poz. 161 załącznika Nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), w której jako nazwę towaru lub usługi (grupy towarów i usług) wymieniono: ?Dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego?.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez podatnika stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że nie jest ono zgodne z obowiązującymi od 1 maja 2004r. przepisami regulującymi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez obiekt budownictwa w myśl art.2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie : budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Budynki mieszkalne, zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz.U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Część ?mieszkaniowa? budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).
W rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 z późn.zm.) samodzielnym lokalem mieszkalnym (art. 2 ust.2 ustawy) jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej ?pomieszczeniami przynależnymi? (art. 2 ust. 4 ustawy).

Porady prawne

Stosownie do § 3 pkt 11 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn.zm) przez pomieszczenie pomocnicze należy rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności.
Istnieje zatem różnica pomiędzy pomieszczeniem pomocniczym a pomieszczeniem przynależnym.
Z powyższego wynika, że garaż i miejsca parkingowe choć stanowią część składową lokalu mieszkalnego nie należą do pomieszczeń pomocniczych lecz do przynależnych do danego lokalu i nie służą dla bezpośredniego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych ludności. Należy je zaliczyć do lokali użytkowych. Zgodnie z definicją zawartą w cytowanym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 3 pkt 14) lokalem użytkowym jest pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.

W przypadku sprzedaży lokali użytkowych (garaży, miejsc parkingowych) ma zastosowanie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym należy uznać, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 25.09.2006r. nie jest prawidłowe.
Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 176 pkt. 4 ustawy o podatku od towarów i usług art. 41 ust. 2 ustawy (w myśl, którego stawkę podatku , o której mowa w ust. 2, stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów), stosuje się od dnia 1 stycznia 2008r.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika