Podatnik jest jednostką budżetową Gminy i prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem (...)

Podatnik jest jednostką budżetową Gminy i prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (VAT) wg. stawek 7% i 22% oraz zwolnioną z opodatkowania tym podatkiem. Proporcję ustaloną jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego , w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności , w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo ustalono na 2006r. w wysokości 96%.W miesiącu wrześniu 2006r. Podatnik zakupił pojemniki do segregacji nieczystości stałych. Pojemniki zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Odpady po segregacji będą podlegały odsprzedaży jako surowiec wtórny.W związku z tym, że pojemniki będą służyły tylko i wyłącznie sprzedaży opodatkowanej Podatnik pyta, czy może odliczyć w całości podatek od towarów i usług (VAT) z faktury zakupu tych pojemników.Podatnik uważa , że może odliczyć w całości podatek od towarów i usług (VAT) z faktury zakupu pojemników do segregacji odpadów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy.
Dla realizacji prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.
W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.
W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w art. 90 ust.1 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 ? art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z ust. 3 i ust. 4 przywołanego przepisu proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.
Podatnik poinformował, że proporcję ustaloną jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego , w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności , w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo ustalono na 2006r. w wysokości 96%.

Porady prawne

W myśl art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż nabyte towary ( pojemniki do segregacji odpadów) będą wykorzystywane przez Podatnika do wykonywania czynności w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Reasumując; w przypadku zakupu towarów i usług wykorzystywanych przez Podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które to kwoty podatku naliczonego Podatnik jest w stanie wyodrębnić , przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego o której mowa w pytaniu podatnika na str.1. Natomiast odliczenie części kwoty podatku naliczonego ( wg procentowego wskaźnika struktury rocznego obrotu)może mieć miejsce w przypadku dokonywania czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku gdy podatnik nie jest w stanie precyzyjnie określić kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego
Z treści złożonego przez Podatnika pisma wynika, że zaklasyfikowano podatek naliczony związany z zakupem pojemników do segregacji odpadów jako związany wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług .
Stanowisko przedstawione przez Podatnika dotyczące wysokości odliczenia podatku od towarów i usług przy zakupie pojemników służących do segregacji odpadów (które to odpady będą podlegały dalszej odsprzedaży) jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika