Czy można dokonać w całości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu środków (...)

Czy można dokonać w całości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu środków trwałych i wyposażenia, które zostało w części pokryte ze środków pochodzących z realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy projektu ?Od bierności do aktywności?, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu ?Działania 1.3 Schemat a Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich??

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 kwietnia 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Jak wynika z art. 14a § 3 i 4 tejże ustawy następująca w formie postanowienia interpretacja naczelnika urzędu skarbowego zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Porady prawne

Z treści złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika następujący stan faktyczny:
W związku z realizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy projektem ?Od bierności do aktywności?, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu ?Działania 1.3 Schemat a Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich?, uzyskał Pan środki na podjęcie działalności gospodarczej, z których w całości sfinansował Pan zakup komputera, drukarki, programów komputerowych, które zaliczył Pan do środków trwałych podlegających amortyzacji. Dokonał Pan również zakupu wyposażenia w postaci telefonu, lady oraz towarów handlowych. Zakup związany jest wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Podatnik stawia następujące pytania z zakresu podatku od towarów i usług, czy dopuszczalne jest odliczenie podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu ww. towarów, których nabycie w całości wraz z kwotą podatku naliczonego zostało sfinansowane z wyżej opisanych środków.
Zdaniem Podatnika w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym przysługuje prawo do odliczenia w całości podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu środków trwałych, ponieważ ich nabycie związane jest ze sprzedażą opodatkowaną.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku ocenił jako prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy zważając, co następuje:

Stosownie natomiast do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy). Natomiast przypadki, w których nie ma zastosowania prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego zostały wymienione w przepisach art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisów tych nie wynika, aby zachodził brak możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakupy, za które czynnemu i zarejestrowanemu podatnikowi przyznano w oparciu o przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) całkowity zwrot poniesionych wydatków mających związek z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Zatem, jeżeli przy zakupie środków trwałych, wyposażenia oraz towarów handlowych spełnione zostały przesłanki, o których mowa w przepisach art. 86 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Należy przy tym podkreślić, iż w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania ograniczenie wynikające z przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, gdyż nie dotyczy ono wydatków związanych z nabyciem środków trwałych (art. 88 ust. 3 pkt 1 w związku z art. 87 ust. 3 ustawy). Ograniczenie obniżania podatku należnego o podatek naliczony wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma również zastosowania do nabytych towarów, które zostały zaliczone do wyposażenia, a także towarów handlowych. Wydatki te stanowią bowiem koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze orzeczono, jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika