Podatnik pyta czy prawidłowo postąpił sprzedając środek trwały używany powyżej 6 miesięcy będący (...)

Podatnik pyta czy prawidłowo postąpił sprzedając środek trwały używany powyżej 6 miesięcy będący naczepą jako zwolniony z VAT.

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 26 września 2005r. (doręczonego dnia 26 września 2005r. ) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie P. .......................................... , Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

stwierdza, że

stanowisko Podatniczki jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 26 września 2005r. (doręczonym dnia 26 września 2005r. ) P. ............................. zwróciła się o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie w następującym stanie faktycznym.

W dniu 4 kwietnia 2005r. sprzedała środek trwały - naczepę. Przy sprzedaży nie naliczyła podatku VAT należnego traktując sprzedaż jako zwolnioną z VAT. Naczepę P.......................... kupiła w 2001r. Przy zakupie wskazanego środka trwałego podatniczka nie była uprawniona do odliczenia podatku VAT, co znalazło potwierdzenie w decyzji Urzędu Skarbowego, więc nie został on odliczony.

Na tle powyższego stanu faktycznego P.................................... pyta czy prawidłowo postąpiła sprzedając środek trwały używany powyżej 6 miesięcy będący naczepą jako zwolniony z VAT.

Podatniczka stoi na stanowisku, że postąpiła prawidłowo.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje.

Zgodnie z podstawową zasadą określoną w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez 'towary używane' rozumie się m.in. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

P.............................. dokonała dostawy naczepy zakupionej w 2001r., w przypadku której przy jej nabyciu nie była uprawniona do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Skoro zatem używała ten towar przez co najmniej pół roku oraz nie była umocowana do odliczenia podatku naliczonego na etapie jego zakupu, które to warunki muszą być spełnione dla celów zakwalifikowania towaru do grupy towarów używanych, prawidłowo zaklasyfikowała dokonaną dostawę naczepy jako dostawę zwolnioną z opodatkowania.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, iż powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatniczkę stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu Zażalenie wnosi się za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. D. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika