Czy sprzedaż budynku wraz z gruntem, na którym znajduje się budynek podlega opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy sprzedaż budynku wraz z gruntem, na którym znajduje się budynek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 25 września 2006 r. w sprawie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży budynku wraz z gruntem jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25 września 2006 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 28 września 2006r.) Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka sprzedaje budynek wraz z gruntem. Budynek jest położony na działce nr ........ o powierzchni 0,1600 ha oraz jest budynkiem dawnej ............ adaptowanym na sklep. Budynek ten wraz z działką został zakupiony 25 maja 1995r. bez podatku VAT jako towar używany niepodlegający opodatkowaniu, natomiast grunty w tamtym okresie nie podlegały opodatkowaniu. Spółka poniosła również wydatki na przystosowanie budynku dla celów prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 30% wartości początkowej i od tych wydatków dokonała odliczenia podatku VAT.
W okresie od 01.12.1998r. do 03.01.2000r. w ww. budynku prowadzono działalność gospodarczą polegającą na handlu detalicznym a następnie w okresie od 01.07.2000 do 30.04.2002r. budynek ten był przedmiotem najmu, w którym wynajmujący prowadził działalność gospodarczą.

Spółka zadała pytanie czy sprzedaż budynku wraz z gruntem, na którym się znajduje budynek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a jeżeli tak to jaka obowiązuje stawka podatku.

W opinii Podatnika sprzedaż nieruchomości stanowiącej budynek sklepu wraz z gruntem jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. - zwanej dalej 'ustawą'), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z powyższych przepisów wynika, że budynki i grunty są towarami w rozumieniu ustawy, co powoduje, że ich odpłatna dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W opisanym przypadku budynek został zakupiony w 1995r., spełnia więc warunki określone w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy dla towaru używanego, gdyż od jego wybudowania upłynęło pięć lat. Również został spełniony warunek, określony w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, gdyż w stosunku do tego towaru (budynku) nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (budynek został nabyty jako towar używany).

Jednakże w art. 43 ust. 6 ustawy zawarto zastrzeżenie, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. Miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. Użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jeśli poniesione wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, przesłanki określone w art. 43 ust. 6 ustawy powinny być spełnione łącznie celem zastosowania określonego w tym przepisie wyłączenia ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Natomiast określony w art. 43 ust. 6 pkt 2 ustawy pięcioletni okres użytkowania towarów w celu wykonania czynności opodatkowanych obejmuje cały okres wykorzystywania budynku, budowli czy ich części przez dokonującego ich dostawy podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, a nie okres od momentu dokonania ulepszeń.

Spółka poniosła wydatki, o których mowa w art. 43 ust. 6 na ulepszenie tego środka trwałego i kwota tych wydatków przekroczyła 30% wartości początkowej środka trwałego, jak również okres w jakim Spółka użytkowała ww. budynek w celu wykonywania czynności opodatkowanych wyniósł mniej niż 5 lat (1.12.1998r. - 03.01.2000r. oraz 01.07.2000r. - 30.04.2002r.).

Z powyższego wynika, iż przesłanki określone w art. 43 ust. 6 ustawy zostały spełnione łącznie, zatem zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedmiotowego budynku wraz z gruntem.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniami, które w tym przypadku nie mają zastosowania, bowiem dostawa budynków nieprzeznaczonych na cele mieszkaniowe nie została wymieniona w żadnym z załączników do ustawy, zawierających wykazy towarów i usług opodatkowane stawką niższą niż stawka podstawowa.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepis ten wskazuje, że co do zasady grunt podlega opodatkowaniu według stawki VAT, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki, budowle lub ich części, w tym przypadku będzie to stawka podstawowa 22%.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika