Zapytanie podatnika dotyczy stawki podatku od towarów i usług obowiązującej dla świadczonych przez (...)

Zapytanie podatnika dotyczy stawki podatku od towarów i usług obowiązującej dla świadczonych przez podatnika usług transportowych towarów z Polski do kraju członkowskiego UE wykonywanych na zlecenie polskiego spedytora lub innego przewoźnika.

W związku z Pana pismem z dnia 23.12.2004 roku w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi polegające na transporcie towarów z Polski do kraju członkowskiego na zlecenie polskiego spedytora lub innego przewoźnika. Zapytanie Pana dotyczy stawki podatku od towarów i usług obowiązującej dla świadczonych przez Pana usług.

Porady prawne

Pana zdaniem do wykonywanych przez Pana usług na zlecenie polskiego usługobiorcy będzie miała zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Zasady opodatkowania usług transportowych zostały uregulowane w art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 28 ust. 1,2,i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) . Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. W myśl art. 28 cyt. ustawy o VAT w przypadku transportu towarów , którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich zwanego dalej 'wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów' miejscem świadczenia usługi jest miejsce gdzie transport towarów się rozpoczyna.

Jak wynika z Pana pisma usługi transportowe wykonywane są na zlecenie kontrahenta z Polski, który rozlicza się z finalnym odbiorcą z kraju członkowskiego.

Ponieważ polski odbiorca usługi podał polski NIP i transport rozpoczyna się w Polsce, miejscem opodatkowania będzie również terytorium kraju. Pan jako wykonawca usługi, mający siedzibę na terytorium Polski, zobowiązany jest do dokonania rozliczenia z tytułu tej transakcji. W tym wypadku, wystawia Pan fakturę za wykonaną usługę na polskiego odbiorcę ze stawką podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.Powyższe będzie miało miejsce pod warunkiem, że nie wystąpi sytuacja, o której mowa w art. 28, ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z tym artykułem w przypadku gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Reasumując, tut. organ podatkowy stwierdza, że w analizowanym przypadku Pan, jako usługodawca zobowiązany jest do dokonania rozliczenia z tytułu wykonanej, na zlecenie kontrahenta z Polski, usługi transportowej i opodatkowania jej stawką obowiązującą w kraju, tj. w wysokości 22%.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz aktualny stan prawny obowiązujący na dzień wydania niniejszej interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika