obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej

obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej

Pismem z dnia 22 sierpnia 2006r. Pan X zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu nadwoziami samochodowymi. Ponadto ze złożonego wniosku wynika, że Pan X nie dokonuje sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, a prowadzona działalność gospodarcza wykonywana jest w Polsce wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na Ukrainie. Podatnik ma wątpliwości, czy ma obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej od dnia 01.09.2006r..

Porady prawne

Zdaniem Pytającego nie ma on obowiązku instalacji kas rejestrujących określonego w § 4 pkt 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Minister Finansów, uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu, przepisami §2 oraz §3 rozporządzenia z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375) zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ww. ustawy.

Jednakże, stosownie do § 4 cyt. rozporządzenia zwolnień, o których mowa w §2 oraz §3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów:

1) do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego; 2) przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia; 3) przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami; 4) przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3); 5) przy dostawie: a) sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten, (ex PKWiU 32), b) sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego, (ex PKWiU 33.40.3); 6) przy dostawie wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy; 7) przy dostawie nagranych, z zapisanymi danymi, lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, bowiem nie dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Ponadto informuje się, że przepis §4 pkt 4-7 zgodnie z §13 cyt. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących obowiązuje od dnia 01 września 2006r., zatem z tym dniem obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w przypadku dokonywania dostawy nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2) powstanie - bez względu na wysokość osiągniętych obrotów - z chwilą rozpoczęcia pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Wobec powyższego stwierdzam, że stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika